Twórca ważnej szczepionki urodził się pod Iławą. Ochroniła miliony dzieci przed śmiercią

i

Autor: Unsplash, Wikimedia Commons

Ciekawostka

Twórca ważnej szczepionki urodził się pod Iławą. Ochroniła miliony dzieci przed śmiercią

2024-02-27 8:51

Błonica to choroba, która obecnie w Polsce występuje bardzo rzadko. Dawniej atakowała głównie dzieci, dlatego nazywana jest „zabójcą dzieci”. Nie każdy jednak wie, że twórca szczepionki przeciwko dyfterytowi, jak inaczej nazywano schorzenie, choć był Niemcem, to urodził się pod Iławą. O kim mowa?

Twórca szczepionki przeciwko błonicy urodził się pod Iławą

Emil Adolf von Behring, bo o nim mowa, był niemieckim uczonym. Urodził się w miejscowości, która leży w gminie Iława. Niemiecki bakteriolog, uważany za jednego z twórców immunologii, przyszedł na świat 15 marca 1854 r. we wsi Hansdorf. Obecnie miejscowość nazywa się Ławice. Uczony pochodził z wielodzietnej rodziny. Był piątym z trzynaściorga dzieci. Ukończył gimnazjum w Olsztynku, ale studiował już w Niemczech. Ukończył kierunek medyczny w Akademii Wojskowej w Berlinie.

Karierę medyczną miał bogatą. Był m.in. asystentem Roberta Kocha, lekarza i mikrobiologa, który wyodrębnił bakterię wywołującą gruźlicę. Od 1895 r. był profesorem Uniwersytetu w Halle oraz Instytutu Terapii Doświadczalnej w Marburgu. Emil von Behring wraz z Japończykiem Shibasaburo Kitasato w 1890 r. opracował surowice antytoksyczne przeciwbłonicze i przeciwtężcowe. Następnie rozpowszechnił swoje prace, organizując jedną z największych w Europie wytwórni surowic i szczepionek „Behring-Werke” w Marburgu. Błonica to choroba najczęściej występująca u dzieci, wywoływana przez maczugowiec błonicy. Głównym czynnikiem chorobotwórczym jest wytwarzany przez niektóre szczepy tych bakterii jad: toksyna błonicza.

Emil von Behring otrzymał Nagrodę Nobla

Naukowiec za prace nad seroterapią, a przede wszystkim za zastosowanie seroterapii w walce z błonicą, nazywaną dyfterytem, został laureatem pierwszej Nagrody Nobla z dziedziny medycyny w 1901 r. Komitet Noblowski w uzasadnieniu decyzji ocenił znaczenia pracy von Behringa, dodając do słowa: „dzięki (pracom) otwarta została nowa droga dla medycyny, a lekarze otrzymali ważną broń w walce przeciw chorobie i śmierci”.

W grudniu 1896 r. von Behring ożenił się z 20-letnia Elzą Spinolą (1876-1936), córką Bernarda Spinoli, dyrektora szpitala w Berlinie oraz jego żony, Elizy Spinoli (z domu Bendix). Behringowie mieli sześciu synów. Miesiąc miodowy spędzili w willi „Behring” na Capri w 1897 r., gdzie posiadali dom letni. W latach 1909–1911 w willi mieszkał Maksim Gorki, rosyjski pisarz i publicysta uważany za inicjatora socrealizmu w literaturze.

Wynalazca szczepionki przeciwko błonicy zmarł 31 marca 1917 r. w Marburgu. Nazwisko uczonego jest widoczne w nazwach takich firm jak: Dade Behring, zajmującej się diagnostyką kliniczną, obecnie jest częścią marki Siemens, CSL Behring, wytwórcy leków na bazie surowicy oraz w nazwie nagrody jego imienia przyznawanej przez Uniwersytet w Marburgu - najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie medycyny w Niemczech. Na cześć naukowca nazwano również planetoidę (65685) Behring.

Polacy nie chcą OBOWIĄZKOWYCH szczepień. Szczepią się "WÓDĄ, winem i czosnkiem" | KOMENTERY

QUIZ: Sprawdź, co wiesz o szczepieniach

Pytanie 1 z 7
Szczepienia zalecane: