Twórca szczepionki przeciwko błonicy urodził się pod Iławą
Emil Adolf von Behring, bo o nim mowa, był niemieckim uczonym. Urodził się w miejscowości, która leży w gminie Iława. Niemiecki bakteriolog, uważany za jednego z twórców immunologii, przyszedł na świat 15 marca 1854 r. we wsi Hansdorf. Obecnie miejscowość nazywa się Ławice. Uczony pochodził z wielodzietnej rodziny. Był piątym z trzynaściorga dzieci. Ukończył gimnazjum w Olsztynku, ale studiował już w Niemczech. Ukończył kierunek medyczny w Akademii Wojskowej w Berlinie.
Karierę medyczną miał bogatą. Był m.in. asystentem Roberta Kocha, lekarza i mikrobiologa, który wyodrębnił bakterię wywołującą gruźlicę. Od 1895 r. był profesorem Uniwersytetu w Halle oraz Instytutu Terapii Doświadczalnej w Marburgu. Emil von Behring wraz z Japończykiem Shibasaburo Kitasato w 1890 r. opracował surowice antytoksyczne przeciwbłonicze i przeciwtężcowe. Następnie rozpowszechnił swoje prace, organizując jedną z największych w Europie wytwórni surowic i szczepionek „Behring-Werke” w Marburgu. Błonica to choroba najczęściej występująca u dzieci, wywoływana przez maczugowiec błonicy. Głównym czynnikiem chorobotwórczym jest wytwarzany przez niektóre szczepy tych bakterii jad: toksyna błonicza.
Emil von Behring otrzymał Nagrodę Nobla
Naukowiec za prace nad seroterapią, a przede wszystkim za zastosowanie seroterapii w walce z błonicą, nazywaną dyfterytem, został laureatem pierwszej Nagrody Nobla z dziedziny medycyny w 1901 r. Komitet Noblowski w uzasadnieniu decyzji ocenił znaczenia pracy von Behringa, dodając do słowa: „dzięki (pracom) otwarta została nowa droga dla medycyny, a lekarze otrzymali ważną broń w walce przeciw chorobie i śmierci”.
W grudniu 1896 r. von Behring ożenił się z 20-letnia Elzą Spinolą (1876-1936), córką Bernarda Spinoli, dyrektora szpitala w Berlinie oraz jego żony, Elizy Spinoli (z domu Bendix). Behringowie mieli sześciu synów. Miesiąc miodowy spędzili w willi „Behring” na Capri w 1897 r., gdzie posiadali dom letni. W latach 1909–1911 w willi mieszkał Maksim Gorki, rosyjski pisarz i publicysta uważany za inicjatora socrealizmu w literaturze.
Wynalazca szczepionki przeciwko błonicy zmarł 31 marca 1917 r. w Marburgu. Nazwisko uczonego jest widoczne w nazwach takich firm jak: Dade Behring, zajmującej się diagnostyką kliniczną, obecnie jest częścią marki Siemens, CSL Behring, wytwórcy leków na bazie surowicy oraz w nazwie nagrody jego imienia przyznawanej przez Uniwersytet w Marburgu - najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie medycyny w Niemczech. Na cześć naukowca nazwano również planetoidę (65685) Behring.
Polecany artykuł: