stacja ostroda

i

Autor: PKP

Podróże

Stacja Ostróda zmieni się dla podróżnych

2023-08-07 13:32

Będą wygodniejsze podróże ze stacji Ostróda i sprawniejszy przejazd pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za ponad 250 mln zł m.in. na modernizację peronów, torów, sieci trakcyjnej i przejścia podziemnego oraz utworzenie lokalnego centrum sterowania ruchem pociągów. Dostępność do peronów na stacji zapewnią windy. Inwestycja realizowana będzie w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Pasażerowie na stacji Ostróda zyskają oczekiwany standard obsługi. Oba istniejące perony zostaną przebudowane i podwyższone, co umożliwi wygodny dostęp do pociągów. Powstanie nowe wygodne dojście na peron od strony ul. 11 Listopada wyposażone w pochylnię. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji. Informacje o rozkładzie jazdy będą prezentowane na wyświetlaczach oraz przez nowe nagłośnienie. Na zmianach zyskają cykliści, którzy będą mogli zostawić rowery przy stacji, dzięki zadaszonym stojakom. W ramach prac również stacje i przystanki na odcinku od  Rudzienic Suskich do Unieszewa wyposażone zostaną w nowe nagłośnienie oraz zegary.

- Podpisana dzisiaj umowa to kolejny krok do zwiększania dostępności do kolei w Polsce. Mieszkańcy Ostródy zyskają komfortową stację, z której odjeżdżają pociągi do Olsztyna, Torunia, Trójmiasta, Warszawy czy Krakowa. W ten sposób zachęcamy Polaków do korzystania z transportu kolejowego: transportu bezpiecznego, ekologicznego i komfortowego – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie poprawiają obsługę podróżnych na stacjach i przystankach w województwie warmińsko-mazurskim. Do przebudowywanych stacji w Ełku, Olsztynie, Giżycku, Dobrym Mieście dołącza Ostróda. To kontynuacja prac wykonanych w ubiegłych latach na linii pomiędzy Olsztynem a Iławą. Nowa infrastruktura zapewni komfort i obsługę wszystkim podróżnym na wysokim poziomie – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Pociąg dla każdego

Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszą dostępność na perony. Ułatwieniem będą windy z tunelu na każdy z peronów. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku.

PLK SA przebudują przejście podziemne, które będzie wyższe oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Powstanie nowa część obiektu, dzięki której będzie zapewniony dostęp na stację od ul. Słowackiego niezależnie od wejścia z budynku dworca.

Wymiana torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy możliwości sprawnego prowadzenia ruchu na stacji i linii kolejowej. Wzmocniona zostanie konstrukcja kamienno-ceglanego mostu nad rzeką Drwęcą, znajdującego się w granicach miasta.

O bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadba lokalne centrum sterowania w Ostródzie, które będzie nadzorować ruch pociągów na odcinku Olsztyn – Iława.

Stacja w Ostródzie zostanie także dostosowana do lepszej obsługi składów towarowych, które po zakończeniu inwestycji, będą mogły mieć 750 metrów długości. Pozwoli to na przewóz większych ilości ładunku.

Ponad 250 mln zł dla wygodnych podróży

Modernizacja stacji Ostróda oraz przeniesienie sterowania stacjami Rudzienice Suskie, Samborowo, Stare Jabłonki i Biesal do stacji Ostróda finansowane będą w ramach dwóch projektów: „Modernizacja stacji Ostróda” oraz „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów – etap V” w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycja zaplanowana jest do realizacji do 2026 roku. Wartość podpisanej umowy na roboty z firmą Torpol to 254 mln zł. W ramach obu projektów podpisano także umowę z firmą Koltech o wartości 9,1 mln zł na zarządzanie i nadzór nad realizacją inwestycji.

Coraz więcej efektów dla podróżnych na linii Iława – Olsztyn Przebudowa stacji w Ostródzie i przeniesienie sterowania czterema stacjami do stacji Ostróda jest kolejnym etapem przeprowadzonej przez PKP Polskie Linii Kolejowe S.A. kilka lat temu przebudowy linii kolejowej nr 353 na odcinku Olsztyn – Iława. Prace pozwoliły na podwyższenie prędkości pociągów z 100 km/h do 120 km/h. W efekcie skróciło to czas przejazdu. PLK podniosły komfort obsługi podróżnych na 7 stacjach i przystankach w miejscowościach Rudzienice Suskie, Pikus, Samborowo, Lubajny, Stare Jabłonki, Biesal, Unieszewo i Naterki.

Jadąc w Bieszczady łatwo przegapić tę perełkę

Największe produkcje filmowe PRL-u. Jak dobrze je pamiętasz?

Pytanie 1 z 10
Na początek film "Miś". Dokończ cytat: "Kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego! Bijemy się o..."