sciezki

i

Autor: UM Iława

Rekreacja

Rowerzyści się ucieszą. W Iławie oddano do użytku kolejną ścieżkę

2023-11-03 12:40

Już oficjalnie oddano do użytku 760 mb ścieżek pieszo-rowerowych łączących ul. Kopernika z Dworcem PKP i skrzyżowaniem ul. Sobieskiego i Andersa. Dla mieszkańców Iławy oznacza to kolejne trasy do wycieczek rowerowych i pieszych spacerów. Inwestycja mimo, że w centrum miasta odkryła dla iławian niedoceniony potencjał tego rejonu.

-Coraz większa ilość samochodów na ulicach naszego miasta, korki w godzinach szczytu to problem, który staramy się rozwiązać poprzez inwestowanie w zrównoważony transport.  Chcąc zachęcić mieszkańców Iławy do korzystania np. z rowerów nieustannie powiększamy sieć ścieżek rowerowych. W wypadku tego odcinka ma to wyjątkowe znaczenie bo połączone zostały newralgiczne części miasta ze ścieżkami na dworcu PKP. - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski

Nowe ścieżki połączyły istniejący ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Kopernika z trasą przy urzędzie skarbowym, skąd biegnie już trasa do dworca PKP. Wykonano także rozgałęzienie ścieżki w kierunku zachodnim tuż przy budynku starostwa powiatowego  łącząc tym samym nowy odcinek z trasą na ul. Andersa.-Dziś już z niemal każdego zakątka Iławy da się dojechać rowerem, a turyści przyjeżdżający do nas pociągiem mogą w kilka minut z dworca dotrzeć jednośladem lub spacerem nad sam Jeziorak – dodaje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Oprócz ścieżek pieszo-rowerowych zadanie obejmowało także wykonanie infrastruktury technicznej tj. oświetlenia i monitoringu.  Prace budowalne wykonała iławska spółka Kombud, a wartość zadania wyniosła  2,7 mln zł. -  W budżecie miasta na rok 2024 zarezerwowaliśmy także środki na dodatkowe elementy tuż przy nowych ścieżkach. W pierwszym kwartale przyszłego  roku zainstalowane będą tu urządzenia siłowni zewnętrznej i urządzenia rekreacyjne jak np. hamaki. Powstanie także  plac zabaw. W ten sposób cały rejon nowych ścieżek stanie się kolejnym celem rowerowych wycieczek i pieszych, rodzinnych spacerów dla iławianek i iławian- dodaje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Budowa ścieżek na ul. Kopernika do dworca PKP  jest częścią projektu pn.  „Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Iławie“. dofinansowanym  w 80,99% ze środków RPOWiM na lata 2014-2020. Części składowe zadania oprócz budowy ww. ścieżek obejmowały także: zakup 2 autobusów elektrycznych, ładowarki, dostawę 7szt. tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, częściową wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne na osiedlu Piastowskim oraz doświetlenie przejścia dla pieszych ul. Piaskowej.

Wartość całego projektu to 8 022 255,66 zł w tym kwota dofinansowanie 5 572 995,02 zł.

Niesamwite metamorfozy uczestników Rolnik szuka żony

QUIZ: Najbardziej kontrowersyjne teledyski wszechczasów. Znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 20
W tym teledysku nikt nie jest ubrany. Nagi wokalista jest otoczony nagimi modelkami. Jaki tytuł nosiła piosenka zespołu The Beloved, która dzięki temu teledyskowi stała się ogromnym hitem pierwszej połowy lat 90.?
The Beloved