Ptasia grypa atakuje powiat nowomiejski. Straty idą w miliony

2021-05-25 14:12

Choroba dziesiątkuje stada drobiu. Trzeba uśmiercać tysiące ptaków. Sytuacja jest dramatyczna.

W powiecie nowomiejskim jest już kilkadziesiąt tablic informujących o ptasiej grypie. To efekt rozprzestrzeniania się choroby ptaków na kolejne gospodarstwa. Właśnie stwierdzono kilka kolejnych ognisk tej choroby w Kurzętniku, Lipowowcu, Wawrowicach, Chrośle, Nawrze i samym Nowym Mieście Lubawskim.

Obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków o promieniu 7 kilometrów od ogniska choroby to miejscowości:

  • w gminie Kurzętnik: Bratuszewo, Brzozie Lubawskie, Kąciki, Krzemieniewo, Lipowy Dwór, Małe Bałówki, Murawki, Ostrówki, Sugajenko, Szafarnia, Tereszewo, Tomaszewo;
  • w gminie Nowe Miasto Lubawskie: Bagno, Bratian, Gryźliny, Gwiździny, Jamielnik, Kaczek, Lekarty, Pustki, Radomno, Repetajka, Skarlin, Studa, Tylice;
  • w gminie Grodziczno: Jakubkowo, Kuligi, Linowiec, Mroczenko, Mroczno, Piaski, Wólka, Zajączkowo;
  • w gminie Biskupiec: Bielice, Biskupiec, Gaj, Krotoszyny, Lipinki, Łąkorek, Łąkorz, Wąkop, Wonna, Zawada.

Według naukowców rozwój choroby ma związek z warunkami pogodowymi. Od początku roku na Warmii i Mazurach potwierdzono 36 ognisk ptasiej grypy.

Złowił karpia giganta

QUIZ. Zdasz egzamin ósmoklasisty? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te pytania

Pytanie 1 z 15
Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń w odniesieniu do całego utworu „Quo vadis” (P - prawda, F - fałsz). 1. Neron i Petroniusz to postacie historyczne. 2. Prześladowanie chrześcijan to jeden z wątków historycznych w powieści Henryka Sienkiewicza.