Święto policji w Lubawie

i

Autor: KPP Iława

Policjanci z całego powiatu świętowali w Lubawie. Wręczono medale i awanse

2023-07-31 12:07

Po raz kolejny policjanci z całego kraju – w tym również policjanci z powiatu iławskiego obchodzili swoje święto. Uroczystości rozpoczęły się w Kościele pw. Św. Anny w Lubawie. Po uroczystej mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami Lubawy na plac przed Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej, gdzie odbyły się główne obchody.

24 lipca to data szczególna dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników policji. Tego właśnie dnia w 1919 roku ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej powołana została Policja Państwowa jako organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Właśnie w tym roku mija dokładnie 104 rocznica tych wydarzeń.

Każdego roku uroczystościom towarzyszy niezwykle podniosła atmosfera. Tegoroczne obchody Święta Policji była to też okazja do wyjątkowego spotkania i zaprezentowania się mieszkańcom regionu i przybyłym turystom.

W czwartek (27.07.203 r.) uroczystości rozpoczęły się w  Kościele pw. Św. Anny w Lubawie. Po uroczystej mszy, uczestnicy przemaszerowali ulicami Lubawy na plac przed Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej gdzie odbywały się uroczystości główne.

W przemówieniu komendant powiatowy policji w Iławie mł. insp. Waldemar Pankowski podziękował policjantom za włożony trud i sumienną służbę oraz zaangażowanie funkcjonariuszy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu iławskiego. Słowa podziękowania także zostały skierowane w kierunku rodzin funkcjonariuszy za cierpliwość, wyrozumiałość i codzienne wsparcie. Podziękował także przedstawicielom lokalnych samorządów, które finansowo i rzeczowo wspierają jednostkę, pomagając w dbaniu o bezpieczeństwo na terenie regionu.

Nie zabrakło również podziękowań dla instytucji, służb, straży, a także urzędów, instytucji i inspekcji współpracującym z policją. Podziękowania również zostały skierowana w kierunku zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie za wsparcie, jak również zaufanie w kierowaniu powierzoną jednostką.

Odznaczenia i awanse

Po przemówieniu uwaga komendanta oraz wszystkich zebranych gości została skierowana na głównych bohaterów uroczystości.

W tym roku z okazji Święta Policji:

- Srebrnym „Medalem za długoletnią służbę” odznaczona została asp. szt. Lucyna Kanicz.

- Brązową odznakę „Zasłużony policjant” otrzymał asp. szt. Mirosław Nastaj.

Mianowania w korpusie oficerów starszych:

- na stopień młodszego inspektora policji  mianowany został  1 funkcjonariusz,

Mianowania w korpusie oficerów młodszych:

- na stopień komisarza policji  mianowanych zostało 4 funkcjonariuszy,

Mianowania w korpusie aspirantów:

- na stopień aspiranta sztabowego policji  mianowanych zostało 10 funkcjonariuszy,

- na stopień starszego starszego aspiranta policji  mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,

- na stopień aspiranta policji mianowanych zostało 6 funkcjonariuszy,

Mianowania w korpusie podoficerów i korpusie szeregowych:

- na stopień sierżanta sztabowego policji mianowanych zostało 2 funkcjonariuszy,

- na stopień starszego sierżanta policji mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,

Mianowania w korpusie szeregowych

- na stopień starszego posterunkowego Policji  mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,

Brązową medalem „Za Zasługi dla Policji” odznaczona została Katarzyna Rutkowska.

Słowa uznania dla policjantów

Uroczysta akademia zakończyła się wystąpieniami zaproszonych gości. Słowa uznania oraz życzenia do zebranych funkcjonariuszy i rodzin kierowali  insp. Edward Szydłowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie, Bartosz Bielawski, starosta powiatu iławskiego oraz Maciej Radtke, burmistrz Lubawy, którzy podziękowali za zaangażowanie, które w trakcie pełnienia służby wkładane jest w realizację powierzonych obowiązków oraz wsparcie najbliższych, którzy na co dzień doświadczają trud i wysiłek w realizację służbowych zadań.

Alkogogle i konkursy

Po oficjalnej części uroczystości osoby przybyłe na plac przed Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej mogły z bliska obejrzeć policyjny sprzęt oraz pojazdy służbowe. Największym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyły się konkursy, gdyż na zwycięzców czekały cenne nagrody, które zostały ufundowane przez lokalne samorządy. Natomiast każdy chętny mógł wykonać sobie odciski palców, a dorośli podczas spotkania mogli przetestować na sobie efekty obecności alkoholu  i narkotyków w organizmie, zakładając na nos alkogogle i narkogogle, które zniekształcały obraz, spowolniały czas reakcji i powodowały problemy z oceną odległości i kierunków. Nie zabrakło przy tej okazji rozmów z maskotką Polą o bezpieczeństwie podczas trwających wakacji.

Uroczystość swoim występem uświetniła Miejska Orkiestra Dęta z Lubawy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Kładka czy przejście dla pieszych? Aktywiści chcą likwidacji kładki nad Ostrobramską

Jak dobrze znasz najpopularniejsze polskie teleturnieje?

Pytanie 1 z 10
Kto prowadzi teleturniej "Jeden z dziesięciu"?