Pierwsze zimowe liczenie ptaków w Iławie już pod koniec stycznia!

i

Autor: Pixabay Pierwsze zimowe liczenie ptaków w Iławie już pod koniec stycznia!

Pierwsze zimowe liczenie ptaków w Iławie już pod koniec stycznia!

2021-01-13 13:02

#ZimowePtakoliczenie pod takim hasłem w ostatnie dni stycznia 2020 odbywać się będzie lokalna odsłona ogólnopolskiej akcji liczenia zimowego ptaków. Pierwsze liczenie ptaków w Iławie organizuje miłośnicza przyrody Magdalena Rudnicka z Dzikiej Iławy

O Dzikiej Iławie pisaliśmy już przy okazji pomysłu ustanowienia w Iławie pierwszego pomnika przyrody ze starej wierzby nad rzeką Iławką, teraz iławska przyrodniczka Magdalena Rudnicaka ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników i obserwatorów przyrody w naszym mieście do Pierwszego Iławskiego Zimowego Liczenia Ptaków w ramach akcji #ZimowePtakoliczenie.

Organizatorem #ZimowegoPtakoliczenia już po raz 17ty jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków [OTOP] pod patronatem brytyjskiej organizacji Birdlife International.

Jak mówi Magda - Główny cel akcji to zebranie informacji o liczebności i różnorodności ptaków, które spędzają z nami zimę w mieście. Dodatkowo, jest to świetna okazja żeby lepiej poznać te zwierzęta, przyjrzeć się ich zwyczajom i wspólnie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi.

Niestety, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną formuła liczenia ptaków została w tym roku zmieniona i tradycyjne spacery ornitologiczne postanowiono zastąpić indywidualnym liczeniem ptaków w karmniku.

Tak więc jeśli na Waszym balkonie, przed blokiem lub gdzieś w okolicy jest karmnik, który regularnie odwiedzają ptaki, poświęćcie godzinę aby bacznie się im przyjrzeć, a przy okazji wzbogacić ogólnopolską bazę danych o nowe obserwacje.

W jaki sposób przeprowadzić Zimowe Ptakoliczenie

  • Obserwacje prowadzimy od piątku do niedzieli 29-31 stycznia 2021r.

Możemy poświęcić na to jeden dzień lub liczyć ptaki przez cały weekend pamiętając, że każdy dzień to osobna obserwacja.

  • Zwracamy uwagę na gatunki ptaków i ich liczebność.

I tutaj ważna uwaga: notujemy największą zaobserwowaną liczbę ptaków danego gatunku w jednym momencie, tak aby uniknąć podwójnego liczenia tych samych osobników.

  • Na obserwacje poświęcamy minimum jedną godzinę w ciągu dnia.

Oprócz zaobserwowanych ptaków zapisujemy również informacje o warunkach atmosferycznych jakie panowały podczas obserwacji, opisujemy środowisko w jakim umieszczony był karmnik i jaki rodzaj karmy znajdował się w karmniku.

  • Po zakończonych obserwacjach dane wprowadzamy do Karty Obserwacji

Tą, znajdziecie pod linkiem, który pojawi się w dyskusji na stronie wydarzenia

Więcej informacji o zimowym ptakoliczeniu na stronie OTOP

zimowe liczenie ptaków

i

Autor: facebook.com/Dzika Iława Zimowe liczenie ptaków w Iławie Link: Kliknij po więcej szczegółów

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]
Wyższy WIEK EMERYTALNY przesądzony! 67 lat dla kobiet i mężczyzn