O Dzikiej Iławie pisaliśmy już przy okazji pomysłu ustanowienia w Iławie pierwszego pomnika przyrody ze starej wierzby nad rzeką Iławką, teraz iławska przyrodniczka Magdalena Rudnicaka ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników i obserwatorów przyrody w naszym mieście do Pierwszego Iławskiego Zimowego Liczenia Ptaków w ramach akcji #ZimowePtakoliczenie.
Organizatorem #ZimowegoPtakoliczenia już po raz 17ty jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków [OTOP] pod patronatem brytyjskiej organizacji Birdlife International.
Jak mówi Magda - Główny cel akcji to zebranie informacji o liczebności i różnorodności ptaków, które spędzają z nami zimę w mieście. Dodatkowo, jest to świetna okazja żeby lepiej poznać te zwierzęta, przyjrzeć się ich zwyczajom i wspólnie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi.
Niestety, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną formuła liczenia ptaków została w tym roku zmieniona i tradycyjne spacery ornitologiczne postanowiono zastąpić indywidualnym liczeniem ptaków w karmniku.
Tak więc jeśli na Waszym balkonie, przed blokiem lub gdzieś w okolicy jest karmnik, który regularnie odwiedzają ptaki, poświęćcie godzinę aby bacznie się im przyjrzeć, a przy okazji wzbogacić ogólnopolską bazę danych o nowe obserwacje.
W jaki sposób przeprowadzić Zimowe Ptakoliczenie
- Obserwacje prowadzimy od piątku do niedzieli 29-31 stycznia 2021r.
Możemy poświęcić na to jeden dzień lub liczyć ptaki przez cały weekend pamiętając, że każdy dzień to osobna obserwacja.
- Zwracamy uwagę na gatunki ptaków i ich liczebność.
I tutaj ważna uwaga: notujemy największą zaobserwowaną liczbę ptaków danego gatunku w jednym momencie, tak aby uniknąć podwójnego liczenia tych samych osobników.
- Na obserwacje poświęcamy minimum jedną godzinę w ciągu dnia.
Oprócz zaobserwowanych ptaków zapisujemy również informacje o warunkach atmosferycznych jakie panowały podczas obserwacji, opisujemy środowisko w jakim umieszczony był karmnik i jaki rodzaj karmy znajdował się w karmniku.
- Po zakończonych obserwacjach dane wprowadzamy do Karty Obserwacji
Tą, znajdziecie pod linkiem, który pojawi się w dyskusji na stronie wydarzenia
Więcej informacji o zimowym ptakoliczeniu na stronie OTOP
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!