wieża ostróda

i

Autor: arch. UM Ostróda

Otwierają dla turystów wieże Bismarcka w Ostródzie

2021-06-25 13:35

Już w sobotę otwarty zostanie taras widokowy na ostródzkiej wieży Bismarcka. Na terenie zielonym obok zostanie także uruchomiona restauracja.

Wieże Bismarcka (niem. Bismarckturm) to powstałe w latach 1869 – 1934 proste budowle w kształcie wieży lub kolumny, sławiące kanclerza Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Jedna z nich do dziś pozostaje charakterystycznym elementem krajobrazu Ostródy. Wieża w Ostródzie jest pierwszą tego typu budowlą w Prusach Wschodnich.

Budowa ostródzkiej wieży rozpoczęła się 1 kwietnia 1901 roku. Skończyła się rok później. Do roku 1905, w każde urodziny kanclerza, rozpalano ogień w miedzianej misie, znajdującej się na szczycie wieży. W następnych latach czyniono to także w noc świętojańską. Przed rokiem 1975 usunięto misę ogniową i płaskorzeźbę Bismarcka. Przez wiele lat wieża stała zapomniana. Dziś jej los się zmienił. Dzięki prywatnemu przedsiębiorcy, wieża i taras widokowy zostaną znów otwarte dla turystów i mieszkańców. Wieże będzie można zwiedzać codziennie od 10 do 18.

Katarzyna Cichopek na planie podczas huraganu! Gwiazda "M jak miłość" doszczętnie przemoczona! Nie uwierzysz, co się stało z jej fryzurą!

QUIZ. Ten test z języka polskiego może was zaskoczyć! Te błędy językowe słyszymy codziennie

Pytanie 1 z 10
Poprawna forma to: