W warmińsko-mazurskim zwiększone obostrzenia nie przyniosły w zasadzie żadnego efektu. Choć nasze województwo jako pierwsze otrzymało zwiększone ograniczenia w ramach kolejnej fali pandemii, to przez cały czas liczba zakażonych rosła, a warmińsko-mazurskie nadal utrzymywało się na szczycie ilości przypadków na 10 tysięcy mieszkańców.
Mimo tego rząd decyduje się teraz na rozszerzenie lockdownu na cały kraj. Oznacza to, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce zamknięte będą:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
- wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie.
Jakie zmiany w Iławie i okolicy?
Ponieważ warmińsko-mazurskie, w tym w Iławie wprowadzono już większość z tych obostrzeń od końcówki lutego, jedyną zasadniczą zmianą będzie powrót z nauki hybrydowej do nauki zdalnej u uczniów klas I-III.
Wybrani uczniowie mieli możliwość powrotu do szkolnych ławek zaledwie przez jeden tydzień