Największa demonstracja w historii Iławy. Protest przeciw zakazowi aborcji [WIDEO]

2020-10-26 14:38

Miastem przeszło ponad tysiąc osób w proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Dominowały młode, bardzo wkurzone kobiety. Podczas protestu odwiedziły kilka miejsc w Iławie. Były to m.in. kościoły i biuro poselskie PIS oraz Konfederacji.

Ogólnopolski Strajk Kobiet w Iławie (25.10.2020)

Protest kobiet w Iławie. Demonstrujących pieszych wspierał sznur trąbiących samochodów

Podczas protestu dominowały mocne, dosadne i niedające się zacytować hasła. Te łagodniejsze to: Piekło Kobiet, Średniowiecze, Moje ciało, mój wybór. Iławianki i Iławian na ulicę wyprowadził wyrok Trybunały Konstytucyjnego, który zaostrzył prawo dostępu do aborcji. Iławski protest trwał około 3 godzin. Demonstrujących pieszych wspierał spory sznur trąbiących samochodów. Nie było takiego miejsca w mieście, gdzie nie usłyszano by protestujących. Akcja przebiegła bez większych problemów. Do kilku spięć doszło tylko przy iławskich kościołach. Tam niewielka grupa popierających zakaz aborcji wraz z duchownymi starała się przeszkodzić protestującym. Doszło do niewielkich przepychanek, policja jednak nie musiała interweniować. Zazwyczaj kończyło się na ostrej wymianie zdań.

Czytaj też: Protest kobiet w Olsztynie. Radny PiS krzyczał: ''Hitlerjugend'' [WIDEO]

Rozmawialiśmy z protestującymi, zarówno kobietami, jak i mężczyznami, których też nie zabrakło na proteście.

Ogólnopolski Strajk Kobiet w Iławie - Gra Miejska #ToJestWojna

Protest kobiet w Iławie. Co zaplanowano na kolejne dni?

W poniedziałek (26.10) kobiety także organizują protesty w Iławie. O godzinie 16:00 m.in. zaczną blokować niektóre drogi. Prawdopodobnie będzie to siedem miejsc, głównie wzdłuż DK 16.

mapka protestow w Iławie

i

Autor: arch. organizatora Mapka protestów w Iławie

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?