W naturalnych warunkach mamy takie czynniki jak wiatr, deszcz i inne zjawiska atmosferyczne, które wpływają na cyrkulację powietrza i samoczynne oczyszczanie się powietrza ze smogu. W zamkniętych obiektach możliwości usuwania zanieczyszczeń czy drobnoustrojów są mocno ograniczone. Stąd konieczność wietrzenia pomieszczeń, bowiem brak odpowiedniej wentylacji uniemożliwia naturalne oczyszczanie powietrza, którym oddychamy. Ponadto otwieranie okien umożliwia przywracanie w pomieszczeniach warunków lepszych dla człowieka i mniej sprzyjających rozwojowi pleśni, grzybów i chorobotwórczych patogenów, w tym również koronawirusa.
Systematyczne otwieranie okna w naszych domach ma w okresie pandemii szczególne znaczenie. Wszyscy dobrze wiemy, że warto często wietrzyć mieszkanie po powrocie do domu z pracy lub szkoły. Warto też wyrobić sobie nawyk otwierania okna także np. podczas wizyty znajomego lub gdy przyjmujemy fachowca do cieknącego kranu. Dlaczego? Bo regularne wietrzenie pomieszczeń może zminimalizować ryzyko zakażenia m.in. koronawirusem wśród osób przebywających ze sobą w zamkniętej przestrzeni.Wyemitowane z dróg oddechowych poprzez wydech, rozmowę, kaszlnięcie czy kichnięcie aerozole stają się nośnikiem patogenu. Dostarczając dużo świeżego powietrza, powodujemy jego rozrzedzenie oraz obniżamy stężenie wydychanych z dróg oddechowych kropelek , przez co ryzyko złapania infekcji drogą kropelkową jest niższe.
Wietrzenie jest szczególnie ważne w takich obiektach jak przedszkola, szkoły i biura, gdzie kontakt ze sobą ma wiele osób, a każda z nich „wnosi” do wewnętrznej atmosfery własną porcję bakterii i zarazków. - Kierujemy apel do kadry nauczycielskiej i opiekuńczej w przedszkolach miejskich i szkołach, aby szczególną wagę przyłożyć do wietrzenia sal edukacyjnych i klas lekcyjnych. Zaleca się wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie!– mówi z-ca burmistrza Dorota Kamińska. - Codzienne wietrzenie mieszkania , biura czy sali lekcyjnej nawet co kilka godzin jest nie tylko dobrą praktyką przez cały rok, ale koniecznością. Taka forma wentylacji wpłynie również na zmniejszenie liczby wirusów i drobnoustrojów, które dostają się do wnętrz różnymi drogami. Codzienne otwieranie okien ułatwia utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Pamiętajmy też, że czynność ta jest zalecana u osób poddanych kwarantannie domowej ze względu na koronawirusa!