Kolejni oszukani metodą na Blika. Z kont znikają tysiące złotych!

i

Autor: Pexels Kolejni oszukani metodą na Blika. Z kont znikają tysiące złotych!

Kolejni oszukani metodą na Blika. Z kont znikają tysiące złotych!

2022-02-01 12:25

Nowomiejscy policjanci przyjęli jednego dnia dwa zawiadomienia o oszustwach „Na BLIKA”. Przestępcy wykradli dane pokrzywdzonych do ich kont społecznościowych. Potencjalne ofiary, które znajdowały się na grupie znajomych przejętych kont, prosili o szybką pożyczkę. Fala wyłudzeń również w Ostródzie!

Uściślijmy, BLIK to rodzaj płatności i sam w sobie jest w pełni legalny, szybki i bezpieczny, ale tylko dopóki osoba go używająca zachowa czujność i nie da się wykorzystać.

Już od kilku miesięcy policjanci przestrzegają przed różnymi oszustami. Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustwa. Jedną z takich form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary.

Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, a w rzeczywistości została oszukana.

Fala wyłudzeń w całym regionie!

W piątek (28.01.2022r.) oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie otrzymał zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż odzież. Z 54-latką skonstatował się potencjalny kupujący, który poprosiła o przesłanie adresu mailowego po to, aby dokończyć transakcję. Pokrzywdzona po chwili otrzymała na skrzynkę link zawierający złośliwe oprogramowanie, które pozwoliło sprawcy przejąć dostęp do jej środków finansowych. Kobieta zorientowała się, że z jej konta zniknęło tysiąc złotych, a od wyższych strat uchronił ją ustawiony limit dzienny wypłat.

Również w piątek 35-letni mężczyzna oraz 27-letnia kobieta będąc przekonani, że korespondują ze swoimi znajomymi przekazali oszustom kody BLIK umożliwiając tym samym podjęcie pieniędzy z bankomatów odpowiednio w kwotach 2 tysiące złotych i 1400 złotych.

W powiecie nowomiejskim dwóch poszkodowanych

Tylko wczoraj (31.01) nowomiejscy policjanci przyjęli dwa takie zawiadomienia o podobnych oszustwach.

W pierwszym przypadku komunikator 18-letniej kobiety został przechwycony przez przestępcę, który wysłał jej znajomym prośbę o pożyczenie pieniędzy lub też by zagłosowali na nią w pewnym konkursie udostępniając im fałszywy link. Znajomi pokrzywdzonej stracili w ten sposób blisko 300 zł.

W drugim przypadku na jednym z komunikatorów 27-latek otrzymał prośbę od osoby podającej się za jego kuzynkę o opłacenie jej zakupów. Niczego nie świadomy przekazał kod BLIK i po czasie okazało się, że ktoś wypłacił dzięki temu z jego konta 1000 zł.

Policja apeluje!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiści ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy. Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że został zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

  • pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
  • pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
  • nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
  • oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców.

Test na inteligencję. Jesteś bystry, czy tylko ci się wydaje?

Pytanie 1 z 10
W przemysłowej pralni pięć pralek w ciągu pięciu minut wypierze 5 kg prania. Ile czasu będzie potrzebowało 100 pralek, aby wyprać 100 kg prania?
5 sposobów na: niedocenione sporty zimowe

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!