hip hop

i

Autor: pixabay.com

Jakiej muzyki słucha iławska młodzież? Znamy odpowiedź

2021-02-17 13:52

97% młodzieży deklaruje, że słucha muzyki, a dla dwóch trzecich młodych ludzi jest to niemal codzienny sposób na obcowanie z kulturą. Według badań Narodowego Centrum Kultury 39% z nich, w wieku od 12 do 17 lat zadeklarowało, że słucha popu, 22% - rapu, hip-hopu, a 20% - rocka.

Słuchanie muzyki dla przyjemności jest popularną formą spędzania czasu: dwie trzecie (67%) nastolatków deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu. Tylko 3% nigdy nie słucha muzyki. Formy aktywności wymagające większego zaangażowania są oczywiście rzadsze. Mniej więcej połowa badanych (53%) deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu ogląda filmy/programy poświęcone muzyce w telewizji bądź internecie. Podobny odsetek respondentów co najmniej raz w miesiącu wymienia się ze znajomymi lub rodziną muzyką (50%) oraz czyta o muzyce w prasie albo internecie (49%). Rzadsze jest kupowanie muzyki (płyt, plików z muzyką lub dostępu do serwisów streamingowych) - około jedna trzecia nastolatków (35%) deklaruje, że robi to co najmniej raz w miesiącu. Takie wnioski płyną z badania sondażowego Narodowego Centrum Kultury, w którym młodzi respondenci (do 17 roku życia) byli pytani m. in. o to, czego słuchają i jaką rolę odgrywa w ich życiu muzyka?

badania

i

Autor: Narodowe Centrum Kultury

Respondenci w wieku 15–17 lat częściej niż młodsi słuchają muzyki dla przyjemności (72% z nich deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu, w porównaniu do 63% w młodszej grupie wiekowej), częściej także wydają pieniądze na muzykę. Istotną zmienną jest także wykształcenie rodziców: im wyższe, tym częściej ich dzieci słuchają muzyki dla przyjemności.

W pytaniu otwartym o ulubioną muzykę większość (60%) nastolatków wymieniła tylko jeden gatunek, którego słucha. Mniej więcej co dziesiąty (11%) deklarował, że słucha różnych gatunków muzyki, bez ich doprecyzowywania.

Zapytani o rodzaj muzyki, której słuchają na co dzień, młodzi ludzie najczęściej wymieniają pop (39%), rap (22%) oraz rock (20%). Zdecydowanie rzadziej wskazują disco-polo (4%), muzykę poważną lub klasyczną (4%), dance (3%) i metal (3%).

muzyka

i

Autor: Narodowe Centrum Kultury

Warto zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie gustów muzycznych: aż 20% badanych deklaruje, że na co dzień słucha innych rodzajów muzyki — były to m.in.: k-pop, techno, jazz, muzyka elektroniczna, reggae, r'n'b, folk czy trap. Wysoki odsetek badanych wymieniających gatunki wskazane przez mniej niż 3% respondentów może wskazywać na rozproszenie gustów, bądź też na zamieszanie terminologiczne, utrudniające opisanie własnych preferencji.

Aby lepiej poznać muzyczne upodobania młodych ludzi zadano respondentom także pytanie zamknięte zawierające listę 20 gatunków muzycznych. Listę tych najpopularniejszych ponownie otwierają pop (60% wskazań), rap, hip-hop (42%) oraz rock (40%). Na kolejnych miejscach znalazł się muzyka dance (31%), muzyka filmowa (21%), disco polo (17%), muzyka elektroniczna (17%), reggae (11%) oraz metal (11%). Pozostałe rodzaje muzyki, o które pytaliśmy, były wskazywane przez mniej niż 10% respondentów.

PSYCHOTEST. Kim byłeś w poprzednim wcieleniu?

Pytanie 1 z 9
Twoja ulubiona epoka historyczna to?
Dawid Kwiatkowski stworzył singiel jak ze snu?