Zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych to obowiązek zarówno pieszego, jak i kierowcy. Zasada ta nabiera podwójnego znaczenia w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność jest mocno ograniczona, a warunki na drodze zdecydowanie gorsze. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo i zachowanie ostrożności na przejściach dla pieszych wiedzą także doskonale młodzi ludzie z grupy Highskate i Hufca ZHP Iława, autorzy akcji „Zmaluj Iławę”. Przejdź offline- takie hasło młodzi „zmalowali” przed przejściami dla pieszych w mieście. Akcja to apel do pieszych uczestników ruchu drogowego, aby przekraczając jezdnię nie spoglądali w ekran telefonu, tylko świadomie orientowali się w sytuacji na drodze. Inicjatywa koordynowana była przez Urząd Miasta Iławy, Ośrodek Psychoedukacji i Forum Animatorów Społecznych.
Burmistrz Dawid Kopaczewski: -Kwestia bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem, dlatego na przestrzeni kilku lat zainwestowaliśmy duże środki w poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Systematycznie doświetlamy przejścia dla pieszych, aby kierowcy mieli lepszą widoczność i z daleka dostrzegali pieszych. Korzystamy z możliwości dofinansowań w tym zakresie, a jednym z efektów jest zastosowanie inteligentnych i interaktywnych rozwiązań na przejściu dla pieszych przy ul. Jana III Sobieskiego, gdzie natężenie ruchu jest dość duże.-W marcu tego roku złożyliśmy wniosek do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „ Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” i otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 100 tys. złotych. Otrzymana kwota zostanie przeznaczona na realizację zadania pn. „Budowa inteligentnego i interaktywnego przejścia dla pieszych przy ul. Jana III Sobieskiego w Iławie – zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i mobilnych uczestników ruchu”- mówi Magdalena Szcześniak Kierownik Wydziału Planowania Inwestycji i Monitoringu.
Poprawa bezpieczeństwa na przejściach tego typu potwierdzona jest badaniami. SmartPass jest innowacyjnym urządzeniem zwiększającym Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, którego skuteczność potwierdziły badania Instytutu Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej.
Na czym polega jego skuteczność?
Badanie Instytutu potwierdziło, że po zastosowaniu tych urządzeń na przejściach dla pieszych: zmniejszyła się liczba kolizji, auta zredukowały prędkość, wzrosła liczba kierowców, którzy przepuścili pieszych na przejściu, a czas oczekiwania pieszych na przejście się skrócił.
Jak to działa?
Większe bezpieczeństwo dla kierowcy: Pulsujące światła LED skierowane do kierowcy zapewniają lepszą widoczność pieszego na przejściu i pomagają zauważyć przechodnia z dużej odległości. To szczególnie ważne przy złej widoczności, np. podczas opadów deszczu lub śniegu. Badania pokazują, że kierowca szybciej reaguje na sygnały świetlne, jeśli są one aktywowane ruchem pieszego, a nie świecą przez cały czas.
Bezpieczny pieszy na przejściu: Wbudowany głośnik emituje sygnały głosowe skierowane w stronę pieszego natychmiast, gdy zostanie wykryta jego obecność. Sygnały głosowe typu „spójrz w lewo” czy „zachowaj ostrożność” informują przechodnia, że przejście jest miejscem szczególnie niebezpiecznym. W efekcie wpływają na jego większą ostrożność przy przechodzeniu na drugą stronę. Integralną częścią instalacji będą również dodatkowe słupy z naświetlaczami LED, które efektywnie doświetlą całą strefę przejścia dla pieszych.
Umowny termin zakończenia robót to: 28 grudnia tego roku.