II EKO Jarmark w Iławie. Mieszkańcy zachwyceni, będzie kolejny!

2021-09-27 15:51

Po zeszłorocznej edycji w sierpniu, teraz jesienią wrócił do iławskiej Galerii Jazzowej EKO Jarmark. Ruch był spory, a na stoiskach nie tylko potrawy do jedzenia.

Na jarmarku nie brakowało wystawców ze smacznymi, zdrowymi przekąskami, słodkościami, produktami wegańskimi, wyrobami wędliniarskimi, naturalnymi kosmetykami, rękodziełem. Odbyły się też bezpłatne warsztaty. Mieszkańcom pomysł jarmarku w centrum miasta chyba się spodobał, bo druga edycja zgromadziła podobną ilość odwiedzających, ruch był spory.

Na moim stoisku jest wszystko co udało mi się stworzyć własnymi rękami - mówi Joanna, jedna z wystawiających rękodzieło. Wszystko jest Szyte z Pasją, pod taką nazwą też prowadzę grupę. Zaczęło się od zwykłych toreb z bawełny, potem worki, plecaki, legowiska, maty, wkłady do koszy. Staram się gdzieś zawsze jechać i pokazywać produkty nie tylko w samej Iławie ale okolicy, na różnych jarmarkach, czy innych imprezach prezentować swoje dzieła. To daje dużo radości zarówno mi, jak i oglądającym, czy kupującym. Przy okazji można sprawdzić czy dana wytworzona rzecz się podoba i warto ją robić dalej. Zainteresowanie zawsze jest, aczkolwiek widać, że pandemia uszczupliła portfele klientów i kupują ostrożniej.

Było również zdrowe jedzenie

Mięso obrabiane w sposób naturalny, bez dodawania chemii i wędzone. Przetwory, oleje ręcznie tłoczone, miody, herbaty, ciasta, pieczywo z dodatkami ziaren i owoców.

Polecam w mojej rodzinie sławne rogaliki drożdżowe - mówi Gosia na stoisku z jedzeniem. Są też ciasta, pierniki no i powodzenie ma polędwica wieprzowa mojego męża na ostro, są też m.in. babeczki z dynią z własnego pola.

Ja prowadzę pasiekę i wytwarzamy oleje naturalne, niektórzy myślą, że to oleje takie jak rafinowane w sklepie, a niektóre oleje są robione z wyciskanych ziaren bardziej w formie soku - mówi Marek z kolejnego stoiska, właściciel gospodarstwa ekologicznego. Każda roślina i olej jest na coś innego. Mamy oleje z dyni, ostropestu, czarnuszki, gryki, klonu, rzepakowy, z maliny, sezamu, tataraku. Każdy coś dla siebie znajdzie, każdy ma inny smak i zastosowanie. Niektóre pomagają zrzucać nadwagę, pozbywać się złogów, dynia zabija pasożyty, len jest na trawienie, sezam oczyszcza nerki lub oczyszcza stawy, są takie co zabijają bakterie i ogólnie wszystkie wspomagają naturalnie pracę organizmu. Czysta medycyna naturalna.

Można było spróbować swych sił na warsztatach

Mamy stoisko na którym pokazujemy dzieciom jak można samemu wykonać woreczki z naturalnym, jesiennym nadrukiem, na przykład odciśniętym liściem - mówi Barbara organizująca warsztaty. Dzieci się uczą jak mogą sobie odbić stemple na torbach, czy innych materiałach.

Były też m.in. warsztaty wytwarzania witraży.

Następny jarmark nie za rok, a za miesiąc!

Mamy na stoiskach same wyroby własnoręczne, niektóre robi się w kilka godzin, niektóre kilka dni - mówi jeden z organizatorów Katarzyna Przybysławska, zastępca prezesa SART. Mamy zdrową żywność, biżuterię, kosmetyki. Wszystko EKO, naturalne i zdrowe. Organizujemy je, bo mieszkańcom potrzeba takich właśnie zdrowych produktów, zasługują na nie i już zapraszamy na kolejne jarmarki.

Najbliższy EKO Jarmark, 23 października również w Galerii Jazzowej, potem w planach jest Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Mieście.

Lucyfer - którym bohaterem serialu jesteś?

Pytanie 1 z 5
Jesteś osobą, która:
S.K.A.T.E. OLN 21 – zawody deskorolkowe Olsztyn