szpital

i

Autor: Starostwo Iławskie

Endoproteza kciuka – nowoczesna ortopedia w iławskim szpitalu

2022-11-15 15:49

Ortopedia zajmuje się pacjentami w każdym wieku, począwszy od niemowlaków, a skończywszy na osobach w podeszłym wieku. Skupia się a diagnostyce, leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów w obrębie kości, mięśni, więzadeł, stawów i innych elementów układu ruchu. W tym cywilizacyjnej chorobie kciuka.

Choroba zwyrodnieniowa stawu czworoboczno-śródręcznego kciuka (zwanego również CMC1) rozpoczyna się od bólu w obrębie stawu, w dalszej kolejności pojawiają się problemy z ruchem odwodzenia palca aż do znaczących trudności w zakresie wykonywania ruchów rotacyjnych w obrębie stawu kciuka. Oprócz metod nieoperacyjnych leczenia zwyrodnienia stawu CMC1, które są skuteczne tylko we wczesnych fazach choroby takich jak zastrzyki sterydowe czy zastrzyki z kwasem hialuronowym, istnieje kilka metod operacyjnych, a najnowszą z nich jest endoprotezoplastyka czyli wymiana stawu polegająca na zastąpieniu go endoprotezą.

Lekarze Oddziału Chirurgii Urazowo -Ortopedycznej przeprowadzili właśnie w iławskim Szpitalu operację endoprotezoplastyki stawu czworoboczno-śródręcznego. Pacjentka od 6 lat zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawu śródręcznego obu dłoni. Operację przeprowadził doświadczony zespół lekarzy, specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu lek. med. Maciej Świniarski i lek. med. Maciej Góraj. Zabieg polegał na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki i wprowadzeniu w jej miejsce materiału sztucznego zwanego implantem. Blizna pooperacyjna jest niewielka i zwykle mało widoczna.

Pacjentka już dwa dni po operacji została wypisana ze szpitala. Początkowo rękę miała unieruchomioną w ortezie. Efekty wykonanej operacji jak sama podkreśla przerosły jej oczekiwania.

– Dwa dni po wyjściu ze Szpitala mogłam sama prowadzić samochód. Po kilku dniach mogłam bez problemu wykonywać wszelkie czynności i co najważniejsze nie odczuwałam bólu, który codziennie towarzyszył mi od kilku lat. Jestem bardzo zadowolona że zdecydowałam się na wykonanie zabiegu, dzięki któremu mogę nareszcie normalnie funkcjonować – mówi Pani Beata. – Co więcej z niecierpliwością czekam już na operację drugiej ręki. 

Jak wskazuje lek. med. Maciej Świniarski w artykułach medycznych zwyrodnienie stawu kciuka wymieniane jest już jako choroba cywilizacyjna, a częstość jej występowania będzie wzrastała z racji  używania urządzeń mobilnych z dużym ekranem dotykowym, co angażuje kciuk i wymusza skrajne ruchy w stawie CMC1. Zastosowanie endoprotezy u pacjentów daje spektakularne rezultaty zwłaszcza że dotychczas stosowane metody leczenia były mniej skuteczne i nie przywracały w pełni sprawności. To skuteczne rozwiązanie dla pacjentów, którzy od wielu lat borykają się z ograniczeniami związanymi z chorobą.

Awantura w Sejmie. Posłanka Lewicy zaatakowała Kaczyńskiego

QUIZ. Filmy, które zmieniły świat. Bez 8/10 nie nazywaj się kinomanem!

Pytanie 1 z 10
Reżyserem arcydzieła filmowego pt. "Obywatel Kane" jest: