ZS w Lubawie: Takich pracowni i internatu zazdroszczą im inne szkoły [ZDJĘCIA]

2021-02-05 11:18

O remoncie internatu w lubawskim Zespole Szkół już pisaliśmy, teraz zaglądamy także do odnowionych pracowni, gdzie obchodzenia się z prądem w praktyce uczą się uczniowie lubawskiej szkoły. Dzięki pomocy samorządowców oraz sponsora, sal do nauki oraz pokojów do odpoczynku w internacie zazdrości im nie jedna szkoła. To także jedna z najchętniej wybieranych przez uczniów szkół zawodowych w regionie!

Jak informują władze szkoły - Zespół Szkół w Lubawie postawił na najlepszą kadrę, najlepsze warunki pracy i najlepsze wyposażenie pracowni. Absolwenci szkoły są rozchwytywani przez pracodawców z kolei władze powiatu iławskiego dodają - Ewenementem w skali kraju jest fakt, że Zespół Szkół w Lubawie w swoich murach organizuje zajęcia dla uczniów liceów, techników i szkół branżowych jednocześnie. Nowoczesne pracownie, stypendia dla najzdolniejszych uczniów z technikum elektrycznego a w finale pewna sytuacja absolwentów na rynku pracy – to tylko niektóre bonusy, które zapewnia placówka.

Zespół Szkół w Lubawie kształci od ponad 150 lat

Zespół Szkół w Lubawie jako placówka edukacyjna wpisuje się w historię Lubawy i regionu od ponad 150 lat, jest jej nierozerwalną częścią. Oferta szkoły jest jedną z najbogatszych nie tylko w powiecie iławskim, ale też w województwie, a nawet budzi szacunek u przedstawicieli innych szkół z Polski. Ewenementem w skali kraju są już szkoły, które w swoich murach organizują zajęcia dla uczniów liceów, techników i szkół branżowych jednocześnie. Prowadzenie takich szkół jest niezwykle trudne w tzw. normalnych czasach, a oni to robią w trakcie wielkiej reformy szkolnictwa i w czasie pandemii jednocześnie. Dokładają wszelkich starań, żeby proponować młodzieży atrakcyjne i przyszłościowe kierunki edukacji, stworzyć jak najbardziej przyjazne warunki tej edukacji. Jak mówi dyrekcja szkoły - Chcemy, żeby Państwa dzieci nie musiały na czas nauki w szkole średniej wyjeżdżać daleko od domu. Bardzo liczymy, że Państwo to dostrzegą i pomogą nam w kontynuowaniu tej drogi, chociażby poprzez rzetelne przekazywanie innym tych wszystkich informacji.

Ogromne nakłady finansowe na remonty i modernizacje

W ostatnich latach poczyniono ogromne nakłady finansowe na remonty, modernizacje i rozbudowę szkoły. Od 2016 roku zaczęto zabiegać nie tylko u władz powiatowych o poprawę warunków bytowych młodzieży, w ruch poszły środki unijne. Pierwszą wielką inwestycją, zmieniającą obraz szkoły było wybudowane w roku 2018 boiska szkolnego. Młodzież jesienią i wiosną może trenować i odbywać zajęcia wychowania fizycznego na świeżym powietrzu, na profesjonalnym boisku (wcześniej nie miała żadnego). Koszt całej inwestycji pokryły fundusze unijne i dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego.

Warsztaty szkolne to integralna część Zespołu Szkół od ponad 70 lat

Jedną z jednostek organizacyjnych Zespołu Szkół w Lubawie, którą objęto pokaźnymi inwestycjami w ostatnim okresie czasu, są także warsztaty szkolne. Założono je w 1950 roku i są integralną częścią Zespołu Szkół w Lubawie realizującą zadania w zakresie praktycznej nauki uczniów w zawodach: technik elektryk oraz elektryk.

Uczniowie nabywają wiedzę i praktyczne umiejętności podczas zajęć prowadzonych w pracowniach, w warunkach zbliżonych do rzeczywistej działalności usługowej odbywającej się w terenie oraz w pracowniach szkoleniowych przygotowanych do prowadzenia zajęć teoretycznych. W pracowniach warsztatów szkolnych przeprowadzane są corocznie egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodach (organizowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną) oraz szkolenia i egzaminy sprawdzające znajomość przepisów i zasad, dzięki którym można zdobyć dodatkowe uprawnienia w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D) sieci, urządzeń oraz instalacji elektroenergetycznych (organizuje je Stowarzyszenie Elektryków Polskich).

Współpraca ze Spółką ENERGA OPERATOR S.A. pozwoliła na zakup wyposażenie za 100 tys. zł

Ze względu na przestarzałe wyposażenie, niedogrzanie pomieszczeń spowodowane wieloletnim brakiem remontów i ogólnie złym stanem technicznym budynku, warsztaty szkolne od wielu lat były sporadycznie wykorzystywane w pracy z uczniami.

Od 3 lat trwają prace modernizacyjne. Głównym inwestorem jest Powiat Iławski, który dla Zespołu Szkół w Lubawie jest organem prowadzącym. Na razie fundusze Powiatu wystarczyły na wyremontowanie części warsztatów szkolnych oraz pomieszczeń w budynku głównym przy ul. Kupnera, które przeznaczone zostały na klasy do teoretycznej i praktycznej nauki zawodu elektryka.

Przestarzały, zakupiony jeszcze w latach 50-tych i 60- tych XX w. sprzęt, został wymieniony na nowy. Stało się tak dzięki nawiązanej przez nas w 2018 roku współpracy ze Spółką ENERGA OPERATOR S.A. w Gdańsku, która objęła swoim patronatem technikum elektryczne. Dzięki Spółce w przeciągu dwóch lat zakupiono sprzęt i wyposażenie na łączną kwotę 100.000,00 zł.

Zostały zamontowane ścianki do praktycznej nauki wykonywania instalacji elektrycznych, zakupiono nowe wyposażenie: drukarkę 3D, frezarkę CNC, zestawy do nauki programowania LEGO Mind Storm. Oprócz tego pracownie wyposażono w zestawy do nauki lutowania, ploter laserowy, zestawy do tworzenia płytek PCB, zestawy mikrokontrolerów Arduino. Zakupione zostały też zestawy do nauki programowania instalacji alarmowej Satel.

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów z technikum elektrycznego

ENERGA OPERATOR S.A od 3 lat funduje ponadto stypendia dla najzdolniejszych uczniów z technikum elektrycznego – to kwota ok. 300 – 400 zł miesięcznie na 1 ucznia. W sumie ENERGA OPERATOR S.A. średnio w każdym miesiącu wypłaca uczniom ok. 2000,00 zł funduszu stypendialnego. Sponsoruje również nagrody rzeczowe na koniec roku szkolnego. W roku szkolnym 2019/2020 były to zestawy narzędzi dla elektryków oraz torby narzędziowe (jeden zestaw to wartość około 500,00 zł.).

Warsztaty szkolne prowadzą też wciąż działalność usługową dla mieszkańców oraz przedsiębiorstw z Lubawy i okolic. Uczestnictwo uczniów w tego typu przedsięwzięciach jest jednym z bardzo ważnych czynników mających wpływ na zdobywanie doświadczenia zawodowego. Nad prawidłowością wykonywania zadań czuwa zespół nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Jest to dobrze wykształcona kadra z dużymi umiejętnościami i z oddaniem przygotowująca uczniów do pracy w zawodzie.

Jak podkreślają władze szkoły:

- O jakości kształcenia naszych uczniów świadczy fakt, że absolwenci naszej szkoły są, kolokwialnie mówiąc, rozchwytywani przez pracodawców. Ktoś z Państwa może powiedzieć, że każdy nauczyciel i każda szkoła stara się jak najlepiej przygotować swoich uczniów do wykonywania zawodu po zakończeniu nauki. To prawda. Jednak nie każda szkoła postawiła na to, żeby jednocześnie zapewnić najlepszą kadrę, najlepsze warunki pracy i najlepsze wyposażenie pracowni. Na efekt tego mariażu w naszej szkole z lekką zazdrością patrzą nawet egzaminatorzy, którzy przyjeżdżają z Łomży czy Olsztyna.

Internat Zespołu Szkół przeszedł prawdziwą metamorfozę

Metamorfozę przeszła również inna jednostka, wchodząca w struktury szkoły - internat dla uczniów z Zespołu Szkół.

Do końca roku szkolnego 2019/2020 internat mieścił się na II piętrze budynku przy ul. Kupnera. Jest to stara budowla, z wąskimi korytarzami, bez windy. Do czerwca 2020 r. do internatu nie można było przyjąć uczniów z niepełnosprawnością ruchową. Warunki bytowe mieszkańców internatu też raczej przypominały lata siedemdziesiąte.

Od roku szkolnego 2020/2021 internat znajduje się w całkowicie wyremontowanym budynku usytuowanym od strony ul. Rzepnikowskiego. Mieści się w nim dziewięć pokoi, w tym jeden przystosowany dla osoby niepełnosprawnej. Pomieszczenia mieszkalne wyposażone są w nowe: szafy, szafki nocne, biurka, tapczany i krzesła. Na wyposażeniu internatu jest również kuchnia oraz łazienki z prysznicami. Miejsce do nauki znajduje się w każdym pokoju. Wychowanek może również uczyć się w specjalnej sali, tzw. cichej nauki. Młodzież wreszcie otrzymała do dyspozycji pomieszczenia na miarę XXI wieku.

Władze szkoły już mają plany na kolejne nowoczesne usprawnienia

- Mamy jeszcze wiele pomysłów na zmianę oblicza szkoły. Jest też wiele do zrobienia. Ograniczają nas tylko pieniądze. Czasami zastanawiamy się co moglibyśmy zrobić dla uczniów gdyby szkoła teraz przynosiła takie dochody jak w czasach, które starsi pracownicy czasem wspominają. Niestety, mamy inne realia. Mimo wszystko cieszymy się, że małymi krokami zmieniamy życie społeczności uczniowskiej i pracowników szkoły wciąż na lepsze - mówią nauczyciele i dyrekcja ZS w Lubawie.

SZOK! Nastolatkowie potrąceni na pasach. Wylecieli w powietrze! Wstrząsające nagranie

QUIZ. Wymarłe zawody. Macie pojęcie, co oni robili?

Pytanie 1 z 10
Gdzie spotkać można introligatora?