Zobaczyli się po 4 latach. Delegacja z Powiatu Iławskiego w partnerskim Hof w Niemczech

2022-09-21 13:28

Od czwartku 8 września do niedzieli 11 września Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski z członkami Zarządu Powiatu Iławskiego: Maciejem Rygielskim i Grażyną Taborek oraz radnym Rady Powiatu Iławskiego, Andrzejem Bukiem, przebywał w partnerskim powiecie Hof w Niemczech.

Głównym celem wizyty były Powiatowe Dni Ogrodu w Leupoldsgrün, gdzie Powiat Iławski prezentował się wspólnie z Rodzinnym Ogrodem Działkowym „Grządka” w Iławie. Wizyta odbyła się po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Ostatnia delegacji z Powiatu Iławskiego w partnerskim powiecie Hof miała miejsce na przełomie maja i czerwca 2018 roku.

Ogród działkowy ROD „Grządka” reprezentował prezes ogrodu Kazimierz Borkowski z Iławy. Wspólne stoisko powiatu i ogrodów cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców powiatu Hof i gości Powiatowych Dni Ogrodu.

Goście stoiska byli ciekawi partnerskiego powiatu, chcieli poznać dokładnie lokalizację powiatu iławskiego na mapie Polski. Wśród gości były osoby, które znały Warmię i Mazury, bywały tu ale i takie, których krewni urodzili się i żyli w Olsztynie lub jego okolicach.

Delegacja odbyła także oficjalne spotkania ze Starostą Powiatu Hof dr. Oliverem Bärem, także ze starostą Bayreuth, Florianem Weidemanem, władzami lokalnymi miejscowości Joditz oraz burmistrzem Lichtenbergu, Kristanem von Waldenfelsem. Wiele uwagi poświęcono wojnie w Ukrainie, samorządowcy wymieniali się wiedzą i doświadczeniem na temat optymalnych form pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Przypomnijmy, przyjaźń i partnerstwo Powiatu Iławskiego z niemieckim Powiatem Hof trwa nieprzerwanie od stycznia 2009 roku, kiedy podczas wizyty przedstawicieli Powiatu Hof w powiecie iławskim ówczesny Starosta Powiatu Hof Berndt Hering oraz Starosta Powiatu Iławskiego Maciej Rygielski podpisali uroczyście list intencyjny dotyczący partnerstwa. Pierwszą oficjalną umowę o współpracy podpisano, 27 kwietniu 2009 roku w Niemczech. Od tego momentu powstało wiele wspólnych projektów na rzecz i przy współudziale mieszkańców obydwu powiatów. Ostatnia wizyta delegacji z Powiatu Iławskiego w partnerskim powiecie Hof odbyła się na przełomie maja i czerwca 2018 roku.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kanały i cieśniny. Nawet najlepsi mogą mieć problem

Pytanie 1 z 10
Ile lat trwała budowa Kanału Sueskiego?
J. GOWIN: ZACHÓD NIE POWINIEN ULEGAĆ SZANTAŻOWI ATOMOWEMU PUTINA

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl