Miesiąc kwiecień jest dla lasów najbardziej niebezpiecznym miesiącem pod względem pożarów - mówi rzecznik Nadleśnictwa Iława Przemysław Pierunek. - Jest stara sucha roślinność, a nie ma jeszcze tej świeżej. Na dodatek teraz średnia opadów jest tak niska, że wilgotność ściółki jest zdecydowanie poniżej norm.
Wszyscy pracownicy terenowi służby leśnej prowadzą systematyczne patrole, monitorując sytuację w lokalnych lasach. Została też już uruchomiana leśna wieża przeciwpożarowa, która stoi pomiędzy Iławą a Smolnikami. Nadleśnictwo Iława ma także do swojej dyspozycji dwa samoloty, które w razie pożaru dotrą w godzinę.
W związku z suszą także strażacy z powiatu iławskiego nie mają lekko. Nagminnie wyjeżdżają już do pożarów traw.
Brak opadów powoduje nasilenie pożarów - mówi rzecznik iławskiej straży Krzysztof Rutkowski. - Pożary traw potrafią stanowić naprawdę poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak ich domostw czy gospodarstw.
Jak podkreślają strażacy, najczęściej przyczyną pożarów są nieostrożność człowieka i podpalenia. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować groźny pożar. Zabronione jest rozpalanie ognisk nie tylko w kompleksach leśnych, ale również w odległości 100 metrów od nich. Udając się do lasu, nie korzystajmy z samochodów. Spaliny i układ wydechowy, poprzez wysoką temperaturę, mogą spowodować zaprószenie ognia. W lasach całej Polski ściółka leśna jest bardzo sucha, co sprawia, że jest to łatwopalny materiał.
Widzisz pożar? Reaguj!
Gdy już zauważymy pożar należy natychmiast powiadomić służby korzystając z numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnemu trzeba przekazać szczegółowe informacje o pożarze. Potem należy zaczekać na drodze dojazdowej, by wskazać służbom dokładne miejsce pożaru.