trawy pożar iława

i

Autor: OSP Susz

Znów może nas czekać zakaz wchodzenia do lasu. Powód? Susza [AUDIO]

2020-04-22 15:32

W większości lasów w Polsce obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów. W lasach na terenie powiatu iławskiego, póki co mamy poziom średni.

mapka

i

Autor: Mapa zagrożenia pożarowego lasu Link: >>>Sprawdź aktualny stan zagrożenia<<<

Miesiąc kwiecień jest dla lasów najbardziej niebezpiecznym miesiącem pod względem pożarów -  mówi rzecznik Nadleśnictwa Iława Przemysław Pierunek. - Jest stara sucha roślinność, a nie ma jeszcze tej świeżej. Na dodatek teraz średnia opadów jest tak niska, że wilgotność ściółki jest zdecydowanie poniżej norm.

Wszyscy pracownicy terenowi służby leśnej prowadzą systematyczne patrole, monitorując sytuację w lokalnych lasach. Została też już uruchomiana leśna wieża przeciwpożarowa, która stoi pomiędzy Iławą a Smolnikami. Nadleśnictwo Iława ma także do swojej dyspozycji dwa samoloty, które w razie pożaru dotrą w godzinę.

Rzecznik Nadleśnictwa Iława Przemysław Pierunek o sytuacji w lokalnych lasach

W związku z suszą także strażacy z powiatu iławskiego nie mają lekko. Nagminnie wyjeżdżają już do pożarów traw.

Brak opadów powoduje nasilenie pożarów - mówi rzecznik iławskiej straży Krzysztof Rutkowski. - Pożary traw potrafią stanowić naprawdę poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak ich domostw czy gospodarstw. 

Krzysztof Rutkowski, rzecznik iławskiej straży pożarnej mówi o pożarach traw

Jak podkreślają strażacy, najczęściej przyczyną pożarów są nieostrożność człowieka i podpalenia. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować groźny pożar. Zabronione jest rozpalanie ognisk nie tylko w kompleksach leśnych, ale również w odległości 100 metrów od nich. Udając się do lasu, nie korzystajmy z samochodów. Spaliny i układ wydechowy, poprzez wysoką temperaturę, mogą spowodować zaprószenie ognia. W lasach całej Polski ściółka leśna jest bardzo sucha, co sprawia, że jest to łatwopalny materiał.

Widzisz pożar? Reaguj!

Gdy już zauważymy pożar należy natychmiast powiadomić służby korzystając z numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnemu trzeba przekazać szczegółowe informacje o pożarze. Potem należy zaczekać na drodze dojazdowej, by wskazać służbom dokładne miejsce pożaru.

Sonda
Powiedz nam, na co czekasz z niecierpliwością:
COŚ DOBREGO #10