Zmiana dowódcy w-m WOT. Są terminy "Wakacji w Mundurze"

2022-04-26 11:37

28 kwietnia 2022 r. odchodzący dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej (4W-MBOT), płk Mirosław Bryś przekaże obowiązki płk. Jarosławowi Kowalskiemu.

Uroczystość odbędzie się w czwartek (28.04), na terenie olsztyńskiej jednostki wojskowej, o godzinie 11.00.

Ustępujący ze stanowiska dowódca pożegna się z brygadą, którą dowodził od początku jej istnienia. Służbę będzie kontynuował na stanowisku pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Jednocześnie obejmie stanowisko dyrektora Biura ds. programu „Zostań Żołnierzem". Dzięki jego staraniom, dziś brygada liczy ponad 3000 żołnierzy, co stanowi 90% ukompletowania.

Kim jest nowy dowódca?

Pułkownik Jarosław Kowalski służbę rozpoczął w 1993 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu. Uczestniczył w misjach poza granicami kraju w Syrii i w Afganistanie. W latach 2018-2020 dowodził 43 Batalionem Lekkiej Piechoty w Braniewie (43blp). W czerwcu 2020 roku rozpoczął służbę na stanowisku szefa sztabu 4W-MBOT. Od 20 września 2021 r., był szefem oddziału ćwiczeń i szkolenia dowództw w pionie szkolenia w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.

TERYTORIALSI SIĘ SZKOLĄ I REKRUTUJĄ 

W minioną sobotę i niedzielę na terenie województwa szkoliło się ponad 700 żołnierzy Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczyła w planowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia w WOT.  

Terytorialsi regularnie „wychodzą" z koszar i ćwiczą w naturalnym dla nich środowisku. Jednym z ciekawszych szkoleń odbywających się w ten weekend w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej był trening strzelecki na strzelnicy w Lidzbarku Warmińskim. Strzelanie wraz z obsługą broni wykonywali żołnierze 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztyna zmodernizowaną wersją karabinka MSBS GROT. 

Oprócz zajęć strzeleckich żołnierze olsztyńskiego batalionu odbywali zajęcia z takich tematów jak: sygnały dowodzenia, praca na radiostacji, procedury i zasady bezpieczeństwa w korespondencji radiowej, czy zajęcia medyczne obejmujące resuscytacje z wykorzystaniem AED.  

Jednak zanim żołnierze wyruszyli w teren to poddani zostali testom z wychowania fizycznego. Oceniane były konkurencje:

  • uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce gimnastycznej,
  • skłony tułowia w ciągu 2 minut oraz bieg wahadłowy 10x10 m.

Dobre przygotowanie sprawnościowe jest niezbędnym elementem przygotowania żołnierza do działania w lekkiej piechocie. W dalszej części żołnierze zostali podzieleni na grupy gdzie realizowali zajęcia m.in. z funkcjonariuszami PSG Olsztyn, ćwiczyli

  • elementy walki wręcz,
  • zasady postępowania w przypadku zatrzymania pojazdu,
  • posługiwanie się środkami łączności,
  • patrolowanie a także podstawowe techniki linowe (wiązanie węzłów).
  • Uzbrajanie i ustawianie min, a następnie wykrycie ich za pomocą ręcznego wykrywacza metali.  

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tyś. żołnierzy.

By wstąpić w szeregi brygady należy przejść proces rekrutacyjny i zaliczyć szkolenie podstawowe, a te rusza już pod koniec maja. Jeśli nie uda się zakwalifikować na najbliższy termin to jednostka zaprasza na szkolenie w ramach projektu "Wakacje z WOT". Skorzystanie z projektu pozwala przejść szkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Terytorialna Służba Wojskowa, pozwala pogodzić służbę z życiem osobistym i zawodowym.  

W 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rusza kolejne szkolenie w ramach projektu "Wakacje z WOT".

Wakacyjna propozycja szkolenia podstawowego skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, które jeszcze kontynuują naukę lub studiują, a także nauczycieli. W czasie roku szkolnego czy akademickiego zrealizowanie swoich planów wojskowych jest trudne, więc wakacje stają się alternatywą dla osób, które myślą o mundurze. Podobny projekt Wojsk Obrony Terytorialnej cieszył się ogromnym zainteresowaniem podczas ferii zimowych. Z wakacyjnego terminu może jednak skorzystać każdy kto chce wstąpić w szeregi WOT.  

Co należy zrobić by skorzystać z tej możliwości? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.  

Dotychczasowe „Wakacje z WOT” i „Ferie z WOT” organizowane w czasie wolnym od nauki pokazały, że tego typu szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, studentów, a także nauczycieli. Młode osoby wstępujące do WOT mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i na uczelniach, a przede wszystkim zdobywania nowych kwalifikacji przydatnych na rynku pracy. 

Dwa terminy szkolenia podstawowego w okresie letnim: 8-23 lipiec oraz od 29 lipca do 13 sierpnia, nie wykluczone, że w kalendarzu znajdzie się jeszcze jeden, dodatkowy termin. Wszystko będzie zależało od ilości zgłoszeń ochotników w najbliższym czasie.  

Nie będzie taryfy ulgowej dla kandydatów, to intensywne ćwiczenia, wymagające dobrej kondycji fizycznej, zaangażowania i dużej dyscypliny. Szkolenie obejmuje zajęcia, m.in. z taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Szesnastodniowe szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, poprzedzona egzaminem, tzw. pętlą taktyczną. 

Terytorialsi po takim szkoleniu zasilą szeregi poszczególnych batalionów, wchodzących w strukturę 4W-MBOT, m. in. w piątego nowo powstającego 44 batalionu lekkiej piechoty w Ełku. Żołnierze 44blp będą stacjonowali w Ełku. Szef Sztabu Generalnego 11 kwietnia podpisał oficjalną decyzję wykonawczą w tej sprawie. Będzie to batalion sformułowany głównie z ełczan. Siedziba WOT w Ełku będzie mieściła się przy ul. Kościuszki, natomiast obiekty szkoleniowe oraz logistyczne będą rozmieszczone przy ul. Dolnej, w obiektach wojskowych.

QUIZ. Maturalne przesądy. One przyniosą szczęście na egzaminie!

Pytanie 1 z 10
Aby zdać maturę nie można
Rolnicy. Podlasie. Andrzej w szoku. "Oho! Nigdy w życiu!"

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!