akcja

i

Autor: Starostwo Iławskie

Ekologia

Zasadź drzewka razem z Dziką Iławą i iławskim starostwem

2023-09-28 12:09

Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie zaprasza na III edycję akcji „Sadzenia drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”. Start 2 października, a organizatorzy będą czekać na mieszkańców na parkingu przed budynkiem starostwa od 10.00 do 14.00.

Akcja ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w powiecie i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół oraz innych owadów zapylających.Ponadto celem akcji w wymiarze edukacyjnym jest przekazanie mieszkańcom podstawowych wiadomości o ekosystemach oraz ukształtowanie nawyków kultury ekologicznej.

Jak mówi Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału i koordynator akcji: – Wzorem ubiegłego roku mieszkańcy powiatu iławskiego będą mieli okazje by otrzymać sadzonki najbardziej miododajnych drzew gatunku klon pospolity oraz lipa drobnolistna. W tym roku chcemy jeszcze skuteczniej dotrzeć z naszą akcją do mieszkańców, dlatego od 2 do 13 października pojawimy się we wszystkich pięciu miastach położonych na terenie naszego powiatu.

Akcja startuje już w najbliższy poniedziałek, 2 października, a organizatorzy będą czekać na mieszkańców na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Iławie w godzinach od 10.00 do 14.00.

We wtorek 3 października podobne wydarzenie odbędzie się przy Zespole Szkół w Lubawie  (ul. Gdańska). Od 10.00 do 14.00 mieszkańcy Lubawy i okolic będą mieli okazję odebrać swoje sadzonki. W kolejnym tygodniu zawitają także do Kisielic (10 października), Susza (11 października) i Zalewa (12 października).

Zaplanowano posadzenie 1500 sztuk drzew, które rozdawane będą mieszkańcom. Dodatkową atrakcją będą także po raz kolejny edukacyjne stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Magdaleny Rudnickiej ze Stowarzyszenia „Dzika Iława”.

– Naszą inicjatywą chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców powiatu do indywidualnego dbania o pożytki dla owadów zapylających, poprzez sadzenie drzew oraz wsiewki innych roślin miododajnych w ogrodach przydomowych. Przygotowana broszurka edukacyjna pomoże w wyborze odpowiednich gatunków. – dodaje Mateusz Szauer.

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy!

Od 20 lat adoptuje nieuleczalnie chore dzieci. "Rozmawiam z nimi, nawet jak mnie nie słyszą"

Jak dobrze znasz Polskę? Tylko dziesięć pytań

Pytanie 1 z 10
Jaka jest oficjalna liczba ludności Polski?