policjant świnka w przebraniu

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

oszuści

Zarabiali na phishingu i wyłudzali "na policjanta". Policja zatrzymała już 12 podejrzanych

2024-01-09 12:55

Olsztyńscy policjanci ustalili i zatrzymali osoby podejrzane o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się praniem brudnych pieniędzy - podała we wtorek warmińsko-mazurska policja. Pieniądze miały pochodzić m.in. z oszustw dokonanych metodą tzw. phishingu i "na policjanta".

Policja poinformowała, że na trop osób, które działając w grupie przestępczej, zajmowały się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z oszustw popełnianych m.in. przy użyciu "metody na policjanta" oraz międzynarodowych oszustw dokonanych metodą tzw. phishingu, wpadli w sierpniu 2022 roku funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspierani przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.

W tym okresie, w tygodniach poprzedzających oraz później, do potencjalnych ofiar na terenie całego kraju, w tym również na Warmii i Mazurach, dzwonili oszuści podający się za policjanta. Tym razem oszuści za cel obrali sobie przede wszystkim osoby duchowne, zarządzające finansami parafii. Informowali swoich rozmówców o tym, że pieniądze znajdujące się na ich kontach są zagrożone, że policjanci prowadzą działania wymierzone w przestępców i żeby zabezpieczyć zgromadzone fundusze, należy je przelać na wskazane, bezpieczne konto - podała policja.

W kilku przypadkach oszuści celu nie osiągnęli, dzięki temu, że osoby, do których się dodzwonili, były świadome metod działania przestępców i nie dały się nabrać. Niestety, nie wszyscy. Wiele razy działania oszustów doprowadziły do utraty pieniędzy. Jedna z ofiar straciła majątek wart ponad 800 tys. zł, inna majątek wart ponad 1 mln zł.

W ocenie policji, przestępcy, by zatrzeć za sobą ślady, posługiwali się giełdą i kantorami kryptowalut. Jedna grupa dokonywała oszustwa, a druga trudniła się praniem brudnych pieniędzy i przesyłaniem ich dalej. W tym celu dokonywali serii przelewów, wypłat z bankomatów i ponownych wpłat na konta kolejnych podmiotów, będących ogniwami w łańcuszku przestępców.

Ślady prowadzące do organizatorów tej działalności sięgają daleko poza granice kraju. Dlatego policjanci nawiązali współpracę ze swoimi odpowiednikami m.in. w Anglii i w Czechach - podała policja.

Do pierwszych zatrzymań doszło we wrześniu 2022 roku na terenie Sosnowca. W sumie do grudnia 2023 roku zatrzymano i przedstawiono zarzuty 12 mężczyznom, z których pięciu zostało tymczasowo aresztowanych. To osoby w wieku od 34 do 60 lat, ze Śląska i Małopolski. Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z praniem brudnych pieniędzy i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi im do 10 lat więzienia.

W wyniku zatrzymań odzyskana została część utraconego mienia. Dokonano zabezpieczeń na majątkach podejrzanych, wobec których zastosowano też poręczenia majątkowe i policyjne dozory. Według policji sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są następne zatrzymania

QUIZ. Czy umiesz rozpoznawać kolory? Te pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 10
Jaki to kolor?
Quiz. Jaki to kolor ?