Wyszedł ze szpitala i chciał się zabić. Iławska policja uratowała 25-latka

2020-12-08 12:08

Szybka i zdecydowana reakcja iławskich policjantów zapobiegła tragedii. 25-letni mieszkaniec powiatu iławskiego chciał popełnić samobójstwo w okolicach iławskiego szpitala. Zabrał linę i wszedł na drzewo. Na szczęście negocjacje z mężczyzną zakończyły się powodzeniem.

W poniedziałek (07.12.2020r.) kilka minut po 12:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Zgłaszająca dodała, że mężczyzna ma pętle na szyi i właśnie wszedł na drzewo. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci.

- Kiedy funkcjonariusze zauważyli stojącego mężczyznę na gałęzi drzewa z owiniętym sznurem wokół szyi od razu zaczęli z nim rozmowę. Jak ustalili mężczyzna właśnie wyszedł ze szpitala i nie ma gdzie iść, a jest bardzo zimno. Dlatego postanowił popełnić samobójstwo - mówi Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy iławskiej policji.

Po kilkunastu minutach policjanci zdołali nakłonić mężczyznę do zdjęcia pętli z szyi i zejścia z drzewa. Następnie przetransportowali go do ośrodka dla bezdomnych. Szybka i zdecydowana reakcja funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Iławie zapobiegła tragedii.

W trudnej chwili nie obawiaj się poprosić o pomoc!

Przypominamy, że działa całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest to bezpłatna pomoc przez 7 dni w tygodniu i wsparcie telefoniczne dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych - to uruchomione w grudniu 2017 roku przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

Centrum Wsparcia to projekt Fundacji "Itaka", realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku.

"Centrum Wsparcia" oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat.

Dyżurni eksperci w Centrum udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc. Wszelkie informacje na temat m.in. godzin dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie

Znajduje się na niej również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

Test: Czy masz depresję?

Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?
To nagranie PRZERAŻA. Próbowała wejść do autobusu, mogła ZGINĄĆ! [WIDEO]