Pierwsza część rozpocznie się jutro - 30 sierpnia. Na starcie stanie ponad 400 zawodników i zawodniczek w 9 klasach regatowych. Medalistów poznamy w niedzielę, a już następnego dnia w batalii o zwycięstwo staną żeglarze z klas olimpijskich. Wisienką na torcie będą zmagania trzeciej części regat, które zamkną tegoroczne mistrzostwa 8 września.
Na Zatoce Puckiej zobaczymy cały przekrój klas żeglarskich, od tych nieolimpijskich, które przygotowują żeglarzy do rywalizacji w konkurencjach olimpijskich, przez te, które zaledwie miesiąc temu oglądaliśmy podczas wyścigów Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024, po tradycyjne klasy z bogatą historią jak Latający Holender, czy OK Dinghy. Do rywalizacji dołączyła także rozwijająca się w ostatnich latach klasa WingFoil.
- Z perspektywy PZŻ Mistrzostwa Polski to święto rodzimego żeglarstwa, swoisty przegląd zawodników pod kątem kolejnych kampanii olimpijskich, ale także przygotowań do mistrzostw świata i Europy. Obecność sztabu trenerskiego będzie miała na celu możliwość przyjrzenia się zawodnikom i zawodniczkom celem wychwycenia kolejnych talentów i wdrażania ich w swoistą kulturę funkcjonowania w sporcie – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Tegoroczne Mistrzostwa Polski należą do tych cyklicznie wyjątkowych, ponieważ odbywają się bezpośrednio po igrzyskach olimpijskich. Dla wielu żeglarzy to wyjątkowa okazja nie tylko do bezpośredniej rywalizacji z aktualnymi olimpijczykami, ale również do spotkania ich w marinie, podejrzenia podczas przygotowywania sprzętu czy porozmawiania. Jest to szczególnie ważne doświadczenie dla młodych sportowców stanąć z olimpijczykami na jednej linii startu, a niejednokrotnie wpłynąć przed nimi na metę.
Po raz kolejny areną walki o tytuły Mistrza Polski staje się Puck.
- Miasto i wody Zatoki Puckiej od dekad są przyjazne żeglarstwu, z niedawno rozbudowaną i komfortową infrastrukturą brzegową oraz bardzo dobrymi warunkami żeglarskimi na wodzie. W organizacji mistrzostw bezcenne jest zaangażowanie pani Burmistrz Hanny Pruchniewskiej oraz wsparcie naszych partnerów: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, PGE Polska Grupa Energetyczna, VW Plichta, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy i Porcelana Stołowa Lubiana – podkreśla Tomasz Chamera.
Od jutra rywalizację rozpoczną klasy ILCA 6, 420, Europa, IQFJ, IQFML, 29er, MOTH, Nacra 15 i HC16.
Na starcie zobaczymy tegorocznych medalistów i medalistki międzynarodowych imprez mistrzowskich.
W klasie 29er wystartują tryumfatorki młodzieżowych mistrzostw świata Alicja Dampc i Alicja Tutkowska, które w tym sezonie stanęły również na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy rozgrywanych w Gdyni oraz na drugim podczas otwartych mistrzostw świata.
W klasie ILCA 6 do rywalizacji przystąpią Jacek Kalinowski – mistrz Europy juniorów oraz Jan Rohde – wicemistrz.
W klasie Europa wystartuje Weronika Folmer, która zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata, a Igor Lewiński – srebrny medalista młodzieżowych mistrzostw świata powalczy o mistrzostwo Polski w klasie iQFOiL.
Najliczniejszą klasą będzie ILCA 6, w której wystartuje 124 zawodników i 23 zawodniczki. Nieco mniej, bo 53 łódki staną na starcie w klasie Europa oraz 37 jachtów w klasie 420. Ścigać się będą również młodzi zawodnicy i zawodniczki w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFOiL w podziale na kategorie wiekowe U15 i U19. Zobaczymy również widowiskową jednoosobową klasę MOTH, czyli Ćmę z dwoma foilami - płetwami na hydroskrzydłach, klasę przygotowującą do olimpijskiego 49era, czyli 29er oraz katamarany: Nacra 15 i Hobie Cat 16.
Zatoka Pucka od wtorku zapełniona była żaglami klasy ILCA
Siedemdziesięciu zawodników i zawodniczek przez dwa dni walczyła o medale mistrzostw Polski w sprincie. Odbyło się 9 wyścigów w słabo wiatrowych warunkach.
W kategorii ILCA 4 U16 zwyciężyli Patrycja Jałoszyńska (Klub Żeglarski Nysa) oraz Szymon Mocarski (YACHT KLUB POLSKI GDYNIA). Wśród kobiet na drugim stopniu podium stanęła Marta Wójciak (TS Kuźnia Rybnik - sekcja żeglarska), a na trzecim Matylda Jankowska (YKP Gdynia). Wśród panów srebro zdobył Bartosz Dynia (Chojnicki Klub Żeglarski), a rzutem na taśmę brąz Filip Bil (YKP Gdynia).
W nieco starszej kategorii ILCA 6 U17 zwyciężyły: Martyna Stachowiak (ŻLKS Poznań), Hanna Rogowska (CHKŻ Chojnice), Martyna Seroka (ŻLKS Poznań). W klasyfikacji chłopców z wygraną pięciu wyścigów i przewagą, aż dziesięciu punktów wygrał Wojciech Wójcik (TS Kuźnia Rybnik). W batalii o srebrny medal Wita Dmochowskiego (trzecie miejsce) pokonał Jan Rohde - obaj zawodnicy Stowarzyszenie Sportów Wodnych - Mos Iława.
Zofia Michałeczko (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), Karolina Jałoszczyńska (Klub Żeglarski Nysa) oraz Aleksandra Borucka (AZS Sailing Team Poznań) walkę o złoto toczyły do ostatniego wyścigu. Ostatecznie Zofia zdobyła złoto z przewagą dwóch punktów, zaś Karolina srebro tylko jednym „oczkiem” nad Aleksandrą.
W ostatnim wyścigu w kategorii ILCA 6 U19 Iwo Barański (KidsCore AZS Uniwersytet Warszawski) postawił kropkę nad i wyprzedzając Jacka Kalinowskiego (CHKŻ Chojnice). Brąz zdobył Gustaw Zalewski (Nauticus YC Olsztyn).
Filip Olszewski był podczas minionych sprintów w klasie ILCA 7 niedościgniony. Zawodnik MKS Dwójka Warszawa wygrał siedem z dziewięciu wyścigów. Drugie miejsce wywalczył Filip Jarosiewicz (SEJK Pogoń Szczecin), a trzecie Igor Mirowski (AZS UW).
Mistrzostwa Polski 2024 cz. 1 (klas nieolimpijskich) potrwają do niedzieli!
Regaty odbędą się w Pucku według następującego harmonogramu:
Mistrzostwa Polski 2024 cz. 1 - klas nieolimpijskich: ILCA 6, 420, Europa, IQFJ, IQFML, 29er, MOTH, Nacra 15, Hobie Cat 16; Termin wyścigów: 30.08-1.09.2024 r.
Mistrzostwa Polski 2024 cz. 2 - klas olimpijskich: ILCA 6, ILCA 7, 470 Mikst, IQFoil, 49er, 49erFX; Termin wyścigów: 2-5.09.2024 r.
Mistrzostwa Polski 2024 cz. 3 – klasy: N450, OKD, FD, 505, T293 oraz Puchar PZŻ - klasa Wingfoil
Termin wyścigów Mistrzostwa Polski Cz. III: 6-8.09.2024 r.
Termin wyścigów Puchar PZŻ Wing Race: 7-8.09.2024 r.