Dzięki informacji od świadka, którym był pracownik ochrony, policjanci we wtorek (10.09.2024 r.) kilka minut po godzinie 11:00 zatrzymali nietrzeźwego kierującego.
Zgłaszający oświadczył, że na teren zakładu pracy przyjechał oplem mężczyzna. Dodał, że kiedy wyczuł od niego woń alkoholu, postanowił o wszystkim poinformować policjantów. Przypuszczenia świadka okazały się słuszne.
Badanie alkomatem wskazało 3,2 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze także sprawdzili 37-latka w policyjnych systemach. Wtedy to okazało się, że mężczyzna miał już aktywny dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci według nowych przepisów policja odebrała mężczyźnie też samochód.
Policja przypomina
Za samo kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka według kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto taka osoba będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych
Nieodpowiedzialni kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy samochodów jak i rowerów mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:
- zmniejsza szybkość reakcji
- ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.