kogut radiowóz

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

na drodze

Widzisz pojazd uprzywilejowany? Nie hamuj gwałtownie. Iławska policja apeluje do kierowców

2023-09-13 9:39

Widzisz lub słyszysz pojazd uprzywilejowany? Nie wykonuj gwałtownych ruchów! To właśnie nieodpowiednie zachowanie się kierowców na widok pojazdu uprzywilejowanego doprowadziło do porannego wypadku z udziałem karetki w Smolnikach pod Iławą. Policja przypomina jak poprawnie reagować na drodze.

Jeden pojazd gwałtownie zahamował, a jadący za nim wpadł w poślizg, dale ruszyło już wypadkowe domino zdarzeń. W sumie zderzyły się pod Iławą (12.09) trzy samochody w tym karetka pogotowia.

Droga wojewódzka 536 na wysokości Smolnik była zablokowana przez 5 godzin.

Iławska policja apeluje do kierowców i podpowiada jak poprawnie reagować na przejazd służb na sygnale.

Pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo w każdym przypadku. Tramwaj, autobus albo samochód muszą przepuścić policję, straż pożarną czy też karetkę, które jadą z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi. Niestety nie wszyscy kierowcy wiedzą jak się zachować na drodze, gdy widzą taki samochód.

Policjanci przypominają, że należy umożliwić przejazd takim pojazdom np. zjeżdżając na bok. Kierowcy powinni zachować przede wszystkim spokój - nie hamować gwałtownie i nie blokować drogi.

Czym jest pojazd uprzywilejowany

Jest to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światłą błyskowego.

Pojazdy uprzywilejowane w akcji nie muszą się stosować do zasad ruchu, mogą wjechać pod prąd, zatrzymać się na zakazie, wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie oznacza to jednak ze są bezkarne.

Obowiązki w związku z przejazdem pojazdu uprzywilejowanego

Uczestnicy ruchu są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi. Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego.

Zachowanie kierowców w takich sytuacjach polega na dojechaniu do krawędzi jezdni a nawet wjechaniu na pas zieleni lub zjechaniu na pobocze i zatrzymaniu się. Często wiąże się to z wykorzystaniem możliwych miejsc do zatrzymania się np. przystanku, zatoki postojowej.

W niektórych sytuacjach ustąpienie pierwszeństwa polega na przyśpieszeniu tak, aby nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do konieczności gwałtownego hamowania.

Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, gdyż może to utrudnić przejazd karetce, straży pożarnej lub policji.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na ilawa@eska.pl!

Ceny warzyw i owoców na targu w Amsterdamie

Jak dobrze znasz polskie hity ostatniej dekady? Sprawdź, czy pamiętasz refreny tych utworów!

Pytanie 1 z 10
U Sanah „Szampan wylewa się, toast mogę wznieść…