Nie tak dawno Iława uzbroiła się w czujniki. Obecnie aktywnych na terenie miasta jest sześć.
Wiele samorządów w powiecie i regionie również rozważa ich montaż, by wiedzieć jakim powietrzem oddychają mieszkańcy i gdzie jest największy problem z kopciuchami oraz trucicielami spalającymi niedozwolone odpady w piecach.
Tymczasem Ostróda właśnie poinformowała, że dzięki pieniądzom z projektu unijnego dozbroi miasto w aż 9 czujników jakości powietrza.
Obecnie jest aktywny tylko jeden i właścicielem jego jest GIOŚ. Te czujniki niestety nie pozwalają na pomiar i obserwację w czasie rzeczywistym, mają też ograniczoną ilość rodzaju zbieranych danych o różnych zanieczyszczeniach powietrza.
Jak informują władze Ostródy - Miasto w najbliższym czasie wykona sieć czujników jakości powietrza.Czujniki umożliwią bieżące monitorowanie jakości powietrza w mieście. Ich konstrukcja pozwoli na pomiar stężenia pyłów zawieszonych (PM 2,5 oraz PM 10) aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Wyniki pomiarów będą na dostępne na żywo poprzez stronę internetową oraz udostępniane serwisom i aplikacjom poprzez API (np. do aplikacji Kanarek).Lokalizacja sensorów umożliwi pomiar jakości powietrza w całej Ostródzie z uwzględnieniem osiedli satelitarnych, odpowiedzialnych głównie za tzw. niską emisję, czyli emisję zanieczyszczeń z kotłowni indywidualnych. Ponadto, usytuowanie niektórych czujników na budynkach szkolnych będzie mieć istotny wymiar edukacyjny. Zakup czujników będzie możliwy dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Zrównoważony transport miejski w Ostródzie - etap II".
Oto jak będzie wyglądała mapa czujników jakości powietrza w Ostródzie po zrealizowaniu projektu:
Samorząd na razie nie podaje kiedy czujniki zostaną aktywowane, warto obserwować stronę airly.org na której będą widoczne po uruchomieniu.
Ile kosztuje taki czujnik?
Za możliwość dowiedzenia się czym oddychamy trzeba trochę zapłacić. Do niedawna czujniki były wynajmowane jedynie samorządom i ekologicznym ambasadorom, teraz mogą go sprawić sobie również inne organizacje i osoby indywidualne.
Sensor Airly w podstawowej wersji (pomiar: PM 2,5, PM10, temperatura, wilgotność, ciśnienie) to koszt około 1300zł. Są też takie mierzące dodatkowo gazy NO2+O3 lub SO2+CO, te kosztują już prawie 2700zł