Celem mieszkania treningowego jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości czasowego zamieszkania poza domem rodzinnym, połączonego z dostosowaną do potrzeb terapią, opieką i wsparciem. Trening mieszkaniowy będzie realizowany w formie sześciodniowych turnusów w maksymalnie 4-osobowych grupach. Pobyt uczestnika będzie się odbywał pod opieką asystentów/trenerów, posiadających odpowiednie przygotowanie i predyspozycje osobowościowe. Uczestnikami projektu mogą być osoby, które zamieszkują na terenie powiatu iławskiego, ukończyły 18 rok życia oraz posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
- Pobyty osób z niepełnosprawnościami w mieszkaniu treningowym będą miały charakter okresowy, cykliczny to znaczy, że ta sama osoba/grupa w ciągu trwania projektu będzie cyklicznie odbywać sześciodniowe treningi mieszkaniowe. Zakładamy, że maksymalna liczba cykli dla jednej osoby wyniesie 11, przy czym terminy pobytów, częstotliwość będą dostosowywane do potrzeb uczestnika. – wyjaśniają przedstawiciele PSONI Koło w Iławie - Działania tego rodzaju, przy wsparciu finansowym z różnych źródeł, realizujemy od 2019 r., stąd wiemy, że dla wielu z tych osób będzie to pierwszy dłuższy pobyt poza domem rodzinnym. Uczestnicy otrzymają wsparcie w osiągnięciu częściowej lub całkowitej samodzielności poprzez m.in. naukę planowania i robienia zakupów, gospodarowania finansami, przygotowywania posiłków, pranie, sprzątanie, dbanie o higienę osobistą, naukę współżycia z grupie. We wszystkich czynnościach będą mogli liczyć na wsparcie trenerów/asystentów.
Uzupełnieniem oferty wsparcia dla zainteresowanych uczestników będą zajęcia edukacyjne z zakresu self-adwokatury, ekologii oraz warsztaty dziennikarskie. Rekrutacja potrwa do 6 kwietnia. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu: Biuro Projektu – tel. 89 649 79 49 wew. 201.
Polecany artykuł: