cmentarz

i

Autor: UM Iława

Społeczeństwo

W Iławie powstał grób dziecka utraconego

2023-10-13 15:52

Na cmentarzu komunalnym na ul. Piaskowej powstał grób, gdzie w przyszłości odbywać się będą pochówki dzieci nienarodzonych. To pierwsze i szczególne miejsce w Iławie dla rodzin, które przeżyły traumę straty dziecka zanim przyszło ono na świat.

- Potrzebę utworzenia takiego miejsca na cmentarzu zgłosili mi mieszkańcy miasta – przedstawiciele Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin Okręgu Iława, dla których grób ten daje możliwość przeżycia żałoby z należnym szacunkiem. - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Jak czytamy w prośbie skierowanej  przez przedstawicieli Duszpasterstwa do burmistrza: - Pomnik dziecka utraconego to szczególne miejsce pamięci dla rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka, a nie dane im było je pochować. To także symboliczny grób, gdzie mogą jak inni pomodlić się, zapalić znicz, położyć kwiaty. Dla wielu ma to działanie terapeutyczne, które przynosi ukojenie i łagodzi ból.

Groby dzieci utraconych można spotkać w wielu miastach Polski, między innymi we Wrocławiu, Krakowie, Malborku, Szczecinie, Bydgoszczy, Koszalinie oraz w Stalowej Woli. Są to zarówno groby symboliczne i pomniki, jak i Groby Dzieci Utraconych, przy których odbywają się pogrzeby.

-Po wielu rozmowach odbytych w tym temacie zdecydowałem, że Grób ten w Iławie oprócz symbolicznego wymiaru  będzie także miejscem pochówku. Przekazaliśmy do dyspozycji Duszpasterstwa  nieodpłatnie  miejsce na cmentarzu komunalnym  przy ul. Piaskowej oraz  pokryliśmy koszty wymurowania komory grzebalnej i  pomnika w wysokości ok 12 tys. zł.  Symboliczna figura Maryi - Matki Życia oraz płyta z grawerem została wykonana z funduszy zebranych przez przedstawicieli Duszpasterstwa- dodaje burmistrz Dawid Kopaczewski.

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Dzień wcześniej tj. w sobotę, 14 października zaplanowane jest oficjalne odsłonięcie Grobu. O godz. 11:00 odprawiona będzie msza święta w kościele p.w. św. Brata Alberta w Iławie w intencji rodziców i rodzin, które kiedykolwiek utraciły dziecko przed narodzeniem, natomiast ok godz. 12:30 na cmentarzu komunalnym na ul. Piaskowej odsłonięty i poświęcony zostanie Grób-pomnik dziecka utraconego.

Tak wygląda grób rodziny, która spłonęła na autostradzie A1

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się

Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński