- Potrzebę utworzenia takiego miejsca na cmentarzu zgłosili mi mieszkańcy miasta – przedstawiciele Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin Okręgu Iława, dla których grób ten daje możliwość przeżycia żałoby z należnym szacunkiem. - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.
Jak czytamy w prośbie skierowanej przez przedstawicieli Duszpasterstwa do burmistrza: - Pomnik dziecka utraconego to szczególne miejsce pamięci dla rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka, a nie dane im było je pochować. To także symboliczny grób, gdzie mogą jak inni pomodlić się, zapalić znicz, położyć kwiaty. Dla wielu ma to działanie terapeutyczne, które przynosi ukojenie i łagodzi ból.
Groby dzieci utraconych można spotkać w wielu miastach Polski, między innymi we Wrocławiu, Krakowie, Malborku, Szczecinie, Bydgoszczy, Koszalinie oraz w Stalowej Woli. Są to zarówno groby symboliczne i pomniki, jak i Groby Dzieci Utraconych, przy których odbywają się pogrzeby.
-Po wielu rozmowach odbytych w tym temacie zdecydowałem, że Grób ten w Iławie oprócz symbolicznego wymiaru będzie także miejscem pochówku. Przekazaliśmy do dyspozycji Duszpasterstwa nieodpłatnie miejsce na cmentarzu komunalnym przy ul. Piaskowej oraz pokryliśmy koszty wymurowania komory grzebalnej i pomnika w wysokości ok 12 tys. zł. Symboliczna figura Maryi - Matki Życia oraz płyta z grawerem została wykonana z funduszy zebranych przez przedstawicieli Duszpasterstwa- dodaje burmistrz Dawid Kopaczewski.
15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Dzień wcześniej tj. w sobotę, 14 października zaplanowane jest oficjalne odsłonięcie Grobu. O godz. 11:00 odprawiona będzie msza święta w kościele p.w. św. Brata Alberta w Iławie w intencji rodziców i rodzin, które kiedykolwiek utraciły dziecko przed narodzeniem, natomiast ok godz. 12:30 na cmentarzu komunalnym na ul. Piaskowej odsłonięty i poświęcony zostanie Grób-pomnik dziecka utraconego.