Łagodzenie obostrzeń związanych z pandemią wpływa też na przepływ książek między bibliotekami i ludźmi. Niedawno złagodzono również przepisy dotyczące kwarantanny książek:
- Ponieważ transmisja koronawirusa poprzez powierzchnie jest niewielka, a ryzyko zachorowania w okresie spadku zakażeń w Polsce oceniane jest jako bardzo niskie, Biblioteka Narodowa zmienia rekomendację dotyczącą kwarantanny książek.Utrzymanie 3-dniowej kwarantanny książek jest rekomendowane w miejscowościach, w których utrzymuje się wysoka liczba zakażeń oraz w bibliotekach obsługujących osoby o obniżonej odporności. W pozostałych bibliotekach kwarantanna nie jest konieczna. Niezmiennie należy stosować zasady reżimu sanitarnego: każdorazowo dezynfekować blat po przyjęciu zwrotu książek, dezynfekować ręce lub pracować w rękawiczkach oraz zasłaniać usta i nos - poinformowała Biblioteka Narodowa, która jest wyrocznią dla wielu lokalnych oddziałów bibliotecznych.
Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Iławska biblioteka od kilku lat ustawia kolejne budki bookcrossingowe na terenie Iławy, uzupełnia co jakiś czas ilość książek, ale mieszkańcy również mogą w nich zostawiać swoje dla innych czytelników. Białych kruków tu raczej nie znajdziecie, ale zdarzają się tak zwane perełki.
Najnowsze budki ustawiono na Wyspie Młyńskiej oraz nad Jeziorakiem w ogródku "Przystań Sobie". Razem z nimi działa w mieście już 9 budek, z czego 6 na świeżym powietrzu, a 3 w budynkach.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]