malowidla

i

Autor: arch. Kościół św. Marcina w Boleszynie

W Boleszynie odkryto XVIII - wieczne malowidła

2020-09-07 13:51

Do niezwykłego znaleziska doszło w powiecie nowomiejskim. Podczas prac konserwacyjnych w kościele w Boleszynie odsłonięte zostały na suficie piękne i stare malowidła.

Odsłonięte na suficie malowidła ukazują przedstawienie maryjne z Bogiem, Chrystusem, aniołami i świętymi. Według wstępnych ustaleń powstały w XVIII wieku. Sam kościół ma ponad 300 lat. Proboszcz parafii zapowiada wyeksponowanie znaleziska, chce także doprowadzić do odtworzenia całych malowideł na stropie kościoła. Pod koniec roku złożony zostanie wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie prac.

Kościół św. Marcina w Boleszynie   Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaKościół św. Marcina w Boleszynie 902 z dnia 5.08.1968 r.kościół parafialny kościół w BoleszyniePaństwo  PolskaMiejscowośćBoleszyn WyznaniekatolickieKościółrzymskokatolickiParafiaśw. Marcina w Boleszynie Wezwanieśw. Marcina[pokaż]Historia[pokaż]Dane świątyniPołożenie na mapie gminy Grodziczno(Przełącz na mapę Polski) Kościół św. Marcina w BoleszynieŚwiątynia wybudowana w latach 1721 – 1722. Została przebudowana w 1739 roku. Rozbudowana w końcu XIX wieku o murowaną zakrystię i skarbczyk. Poddana remontowi w 1921 roku. Świątynia drewniana, o jednej nawie, posiada konstrukcję zrębową. Do jej budowy użyto drewno sosnowe. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, jest zamknięte trójkątnie, po jego bokach znajdują się murowane: zakrystia i skarbczyk. Z przodu mieści się kwadratowa wieża. Jest zakończona namiotowym dachem z dachówką. Dach ma dwie kalenice i jest pokryty dachówką. Wnętrze świątyni jest otynkowane i częściowo posiada boazerię. Strop jest wspólny dla nawy i prezbiterium, jest płaski i posiada . Chór muzyczny jest podparty czterema słupami. Belka tęczowa posiada krucyfiks, anioły i cztery figury.(wikipedia.pl)

Które państwo jest większe?
Pytanie 1 z 15
Które państwo ma większą liczbę mieszkańców?
Festiwal Teatrów Ulicznych "33. ULICA" - Tarnów 2020