Uczniowie z iławskiej podstawówki uczyli się jak jeździć rowerem oraz hulajnogą

2023-03-08 11:15

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie, w ramach przygotowań do egzaminu na kartę rowerową, uczyli się jak poprawnie poruszać się rowerem oraz hulajnogą. Niestety wielu dorosłych, często nieświadomie robi to źle!

Prawie każdy z nas pamięta swój pierwszy rower kiedy to uczyliśmy się jeździć. Jednak bez względu na wiek jazda na rowerze zawsze daje poczucie nieskrępowanej wolności, radości, jest to dobry sposób na ominięcie zakorkowanych ulic, czy aktywny relaks.

O czym warto pamiętać, by przejażdżki rowerowe były bezpieczne? Jakie są podstawowe uprawnienia oraz obowiązki rowerzystów? Jak powinni się zachowywać kierowcy? Przypominali uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie iławscy policjanci podczas przygotowania praktycznego do egzaminu na kartę rowerową.

Funkcjonariusze poinformowali również, że karta rowerowa jest ich pierwszymi uprawnieniami. Wymagana jest od osób niepełnoletnich pomiędzy 10 a 18 rokiem życia korzystających z rowerów, hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO) – czyli innych pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym przeznaczonych do poruszania się jednej osoby na stojąco (deskorolki i longboardy elektryczne, segwaye, monocykle itp.).

Dla podobnych urządzeń bez silnika nie jest konieczne posiadanie karty rowerowej. Karta rowerowa wymaga jest na drogach publicznych – co oznacza, że również na chodniku, który jest częścią drogi publicznej.

Co ważne, wbrew powszechnym przekonaniom, nie ma przepisu, który zwalniałby z obowiązku posiadania karty osobę niepełnoletnią, podróżującą w towarzystwie dorosłego opiekuna.

Kartę wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:

  • dyrektor szkoły – uczniowi szkoły podstawowej
  • dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań – osobie nie wymienionej w pkt.1

W przypadku utraty lub zniszczenia karty rowerowej wtórnik tego dokumentu wydaje nieodpłatnie podmiot, który wydał kartę rowerową.

Dzieci bardzo chętnie rozmawiały z policjantami również na temat ich codziennej pracy. Przebiegające w miłej atmosferze spotkania zostały uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań i zdjęć.

Przy okazji przypominamy najczęściej łamane zasady:

  • W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
  • Poruszający się po ścieżkach rowerowych powinni przestrzegać kierunku jazdy. Tam gdzie są ścieżki jednokierunkowe/jednopasmowe, obowiązuje identyczny kierunek jazdy jak samochodów na jezdni.

QUIZ. Dzień Kobiet. Test nie tylko dla pań. Co wiesz o kobietach i ich święcie?

Pytanie 1 z 12
Sufrażystki walczyły o...
Nowa benzyna w Polsce. Zaskoczenie na stacji paliw MOL