Uczcili 76 lat polskiej Iławy organizując rajd rowerowy po mieście [AUDIO]

2021-01-25 14:37

Przełożona o dzień z powodu kiepskiej pogody ale jednak się odbyła. Mowa o wycieczce zwanej rajdem z okazji 76 rocznicy odzyskania wolności przez Iławę. By uczcić pierwsze dni polskości w Iławie, rowerzyści przejechali się ścieżkami miasta.

Jak przypomniał mieszkańcom Dariusz Paczkowski, iławski przewodnik miejski - 22 stycznia wybiła 76. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich do Iławy. Władze niemieckie rozpoczęły ewakuację w nocy z 20 na 21 stycznia. Pierścień okrążenia zamknął się wokół Iławy w noc z 21 na 22.01. Czerwonoarmiści rankiem 22.01. rozpoczynają szturm, walki o miasto trwają około 6 godzin. 22.01.1945 r. około godziny 13:00 rosyjscy dowódcy meldują o zdobyciu Iławy. Tego samego dnia w Moskwie oddano 20 salw na pamiątkę zdobycia Iławy i Ostródy, rozkaz podpisał Stalin. Tak zaczęła się historia polskiej Iławy, rozpoczęła się też tragedia miasta. Rosjanie, paląc i mordując, brali krwawy odwet za zbrodnie, jakich dopuścili się Niemcy na terenie ZSRS.

Jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy rajdu, który przejechał iławskimi ścieżkami rowerowymi w niedzielę 24 stycznia, to wydarzenie nie ma czcić wkroczenia Armii Czerwonej do miasta i wychwalać jakby nie było zamiany jednego okupanta na drugiego, tylko przypomnieć o dacie od której rozpoczęły się dążenia Iławy do odzyskania pełnej niepodległości już w granicach Polski.

Posłuchajcie więcej o tym wydarzeniu a także trochę o historii miasta od organizatorów rajdu: Darka Paczkowskiego, Mirka Winnickiego, Grześka Gerycha nazywanych rowerowymi gwardzistami Iławy.

Posłuchaj Relacji: Rajd rowerowy z okazji 76 rocznicy odzyskania przez Iławę polskości

Czy zdałabyś test na kartę rowerową?

Pytanie 1 z 10
Droga dla rowerów to:
Napad na kantor w Olsztynie. Sprawca zatrzymany