szli po torach

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Szli na Iławę Główną po torach, bo tak wskazywała nawigacja

2021-11-15 13:46

Iławscy policjanci interweniowali wobec kobiety i mężczyzny, którzy chodzili po torach. Za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami.

Oficer dyżurny iławskiej policji odebrał zgłoszenie, że po torowisku chodzą dwie osoby z dużymi plecakami i nie mają możliwości go opuścić.

Zgłaszająca oświadczyła iż osoby te idą po torowisku, które jest osłonięte ekranami dźwiękochłonnymi z dworca PKP Iława Miasto w kierunku dworca PKP Iława Główna. Natychmiast we wskazanym kierunku został skierowany patrol policji.

Jak się okazało, po torach szedł mężczyzna z kobietą. Oświadczyli funkcjonariuszom, że pomylili dworzec, a nawigacja wskazała im najkrótszą drogę na dworzec PKP Iława Główna właśnie przez tory... Za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami.

Pomimo wielu apeli oraz informacji medialnych o tragicznych zdarzeniach, wiele osób nadal lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące poruszania się w okolicach torów i przez przejazdy kolejowe.

O to kilka wskazówek, które na swoich stronach internetowych zamieściły Polskie Linie kolejowe

1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze

należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

Więcej zasad znajdziesz tutaj

W formie dieta pudełkowa

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!