wystawy

Światowy Folklor w obiektywie Krzysztofa Zakrety

2025-05-06 12:02

Krzysztofa Zakretę możecie kojarzyć głównie z organizowania imprez rowerowych, ale jego konikami są też fotografowanie oraz wideofilmowanie. W marcu 2024 roku w iławskiej Galerii Jazzowej prezentowana była wystawa Krzysztofa Zakrety pt. „Zdjęcia znalezione na szafie”. Zebrała pozytywne opinie, teraz czas na kolejną.

Jak pamiętamy w marcu 2024 roku w iławskiej Galerii Jazzowej prezentowana była wystawa Krzysztofa Zakrety pt. „Zdjęcia znalezione na szafie”, która przedstawiała 20 starych, ocalonych przed zniszczeniem, zdjęć wraz z współczesnymi miejscami lub ich odpowiednikami.

Wernisaż i wystawa tak bardzo spodobała się jej odbiorcom i organizatorom, że autorowi zaproponowano zorganizowanie wystawy w maju 2025 roku na wybrany przez niego temat.

Propozycję przyjąłem jako wielkie wyróżnienie. Postanowiłem zająć się tematem dotychczas nie kojarzonym z moją osobą, nie związanym z podróżami, krajobrazem, fauną, architekturą czy wyprawami pieszymi, rowerowymi, lotniczymi lub fotografią z drona. Wpadłem na pomysł przedstawienia tematu dotychczas nie poruszanego w przestrzeni publicznej, niezwykle barwnego, radosnego, dynamicznego, historycznego czyli folkloru - mówi Krzysztof Zakreta.

Folklor to całokształt tradycyjnej kultury ludowej, obejmujący m.in. taniec, muzykę, opowieści, zwyczaje i obrzędy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest wyrazem tożsamości społeczności lokalnych, odzwierciedlając ich historię, wierzenia i sposób życia. Folklor odgrywa ważną rolę w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego i budowaniu wspólnoty.

Początkowo chciałem skupić się na folklorze lokalnym, ale wykonanie zdjęć podczas imprez folklorystycznych zaowocowało materiałem ponad 15 tysięcy pięknych zdjęć. Utrwalony folklor znacząco wykraczał poza granicę regionu i Polski. Z tego ogromnego materiału musiałem wybrać 20 zdjęć na wystawę. Przyjąłem kryteria: format zdjęcia 140x100 cm, obiekt na zdjęciu tańcząca, radosna, (najlepiej) para. Po żmudnej selekcji ostatecznie wybrałem 20 zdjęć ukazujących folklor z Brazylii, Czech, Indonezji, Kenii, Litwy, Meksyku, Polski, Portoryko, Senegalu, Serbii i Ukrainy - dodaje autor.

Fotografie przedstawiają zespoły folklorystyczne, w skład których często wchodzą członkowie Polonii, ich przodkowie wyemigrowali z Polski za chlebem i pracą. Część zdjęć została wykonana z odległości ponad 30 metrów. Fotografie prezentowane w gablotach Galerii Jazzowej, przedstawiają artystów i stroje folklorystyczne, a podpisy informują o kraju i miejscowości pochodzenia, nazwie zespołu i stroju.

(Zdjęć prezentowanych w galerii do tego artykułu nie zobaczymy na wystawie, odpadły w wyniku selekcji zdjęć wybranych)

A na wystawie, można zobaczyć m.in.:

  • 01. Polska, Olsztyn, Zespół Pieśni i Tańca Warmia, strój rzeszowski.
  • 02. Kenia, Nairobi, Zespół Tańca Nairobi Dance Ensemble.
  • 03. Brazylia, Aurea, Polski Zespół Folklorystyczny Polones Auresovia.
  • 04. Meksyk, Meksyk, Balet Folklorystyczny Aztlan & Mariachi, strój Campero ze stanu Nayarit.
  • 05. Indonezja, Dżakarta, SMA Labschool Cirendeu. (30)
  • 06. Meksyk, Meksyk, Balet Folklorystyczny Aztlan & Mariachi, strój Jarocho ze stanu Veracruz.
  • 07. Ukraina, Winnica, Zespół Taneczny Pałacu Dzieci i Młodzieży Radist.
  • 08. Polska, Zamość, Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna, strój lubelski.(30)
  • 09. Serbia, Kovacevac, Towarzystwo Kulturalne.
  • 10. Polska, Zamość, Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna, strój szlachecki. (30)
  • 11. USA, Portoryko, Aguadilla, Balet Folklorystyczny Sabor Boricua, strój Plena.
  • 12. Senegal, Saly Portudal Mbour, Ballet Saly Velingara.
  • 13. Polska, Zamość, Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. (30)
  • 14. Polska, Zamość, Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. (30)
  • 15. Polska, Warszawa, Kapela Trampolka, strój rzeszowski.
  • 16. Czechy, Strażnice, Zespół Folklorystyczny Żerotin. (30)
  • 17. Litwa, Wilno, Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna
  • 18. Polska, Barczewo, Zespół Folklorystyczny Barczewianie, strój krakowski.
  • 19. Serbia, Kovacevac, Towarzystwo Kulturalne.
  • 20. Kenia, Nairobi, Zespół Tańca Nairobi Dance Ensemble. (30)

Podczas przygotowań do realizacji wystawy nawiązałem wiele sympatycznych znajomości w Polsce i za granicą. Wszystkim Wam bardzo dziękuję za okazaną pomoc i jest mi bardzo miło, że w tych dniach z dalekich zakątków Polski i świata z sympatią spoglądacie na Iławę i Polskę wspominając nasze folklorystyczne spotkania - mówi Krzysztof Zakreta.

Wystawę „Światowy Folklor w obiektywie Krzysztofa Zakrety” przygotowano we współpracy z pracownikami iławskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Można ją oglądać w dniach 6-27 maja 2025 roku w iławskiej Galerii Jazzowej mieszczącej się przy ratuszu miejskim przy ulicy Niepodległości 13. 

Krzysztof Zakreta - od urodzenia iławianin z 7-letnim romansem z Gdańskiem. Pasjonat historii, dokumentalista, fotografik, filmowiec, aktywista społeczny z Iławy. Autor książek i dziesiątek artykułów prasowych o tematyce krajobrazowo-historycznej, głównie Pojezierza Iławskiego i Garbu Lubawskiego. Organizator rajdów rowerowo-pieszych, m.in. Sztafety Biegowej i Rajdu Papieskiego wokół Jezioraka. Mówią o nim patriota. Przemierzył rowerem 10 europejskich krajów, przywiózł do Iławy fragment przedwojennego łańcucha burmistrza i dźwięk dzwonu przedwojennej Iławy. Autor ponad 100 tras rowerowych, wodnych i lotniczej, które przemierzył i opisał. Twórca mapy z 201 akwenami Powiatu Iławskiego, które wszystkie odwiedził pieszo lub rowerem, sfotografował, pokonując w sumie 4700 km. Jako pierwszy w historii przeleciał dronem Kanał Tynwałd, rzekę Iławkę i najdłuższe jezioro w Polsce - Jeziorak (28,2 km).

Ostatnio…, odkrywca siedemnastej wyspy Jezioraka. Twórca opublikowanych na kanale Krys Zak na YouTube ponad 400 filmów, w tym kilkuodcinkowego filmu ”Iława, Jeziorak i 17 wysp Jezioraka z drona”. Autor wystawy fotograficznej starych i współczesnych zdjęć, które ocalił przed zniszczeniem pt. „Zdjęcia znalezione na szafie” oraz filmów o tym tytule. Zakreta nie ogranicza się jedynie do dokumentowania wydarzeń. Jest także aktywnym organizatorem inicjatyw społecznych i kulturalnych. Jego zaangażowanie w dokumentowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz aktywność społeczna czynią go ważną postacią w społeczności Iławy. Dzięki jego pracy wiele wydarzeń i miejsc zostało uwiecznionych i udostępnionych szerszej publiczności, co przyczynia się do zachowania pamięci o historii i kulturze regionu.

QUIZ. Czy rozpoznasz flagi europejskich państw?
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Na zdjęciu widać flagę...
Flaga