iława

i

Autor: UM Iława

Samorząd

Sprawdź jakie inwestycje czekają Iławę

2024-04-18 15:44

Ostatnie pięć lat to inwestycje w rozwój komunikacji miejskiej, infrastruktury drogowej, edukacji, sportu, sfery kulturalnej i rekreacyjnej. W planach są kolejne duże przedsięwzięcia

WYKUP DZIAŁKI POD BUDOWĘ SZKOŁY

Pod koniec 2021 r. miasto zakupiło działkę o powierzchni 1,5 hektara, na której ma powstać nowa szkoła podstawowa.

-O tę placówkę od wielu lat zabiegali mieszkańcy rozbudowującego się os. Piastowskiego. Po kilkumiesięcznych negocjacjach zakup działki stał się faktem. Dzięki temu mogliśmy przystąpić do kolejnego etapu, czyli przygotowania i uruchomienia przetargu na wybór wykonawcy projektu nowej placówki edukacyjnej. Na ten cel urząd pozyskał środki w postaci dofinansowania w kwocie 468 900,60 zł z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Na początku 2024 r. miał miejsce już wybór biura projektowego.- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Przypomnijmy, że zakres planowanej inwestycji w postaci nowej szkoły obejmuje: nowy budynek szkoły podstawowej z 24-oma oddziałami dla ok. 600 dzieci. W budynku znajdować się będą  sale dla klas 1-3, pracownie przedmiotowe dla klas 4-8, sale komputerowe, laboratoria językowe, sala gimnastyczna, sala do ćwiczeń ruchowych, biblioteka, świetlica, kuchnia ze stołówką oraz gabinety: pielęgniarski, stomatologiczny i psychologiczno-pedagogiczny wraz z pierwszym wyposażeniem. Na zewnątrz budynku znajdować się będzie boisko wielofunkcyjne, bieżnia ze skocznią, plac zabaw i parking.Pierwszym etapem realizacji inwestycji będzie najprawdopodobniej budowa hali sportowej.

MODERNIZACJA STADIONU MIEJSKIEGO

W 2023 roku dzięki przychylności  naszych lokalnych przedstawicieli w rządzie pozyskaliśmy 8 milionów złotych, które przeznaczone będą na realizację jednego z etapów modernizacji stadionu.  na rozbiórkę istniejącej i budowa nowej trybuny głównej z zadaszeniem i zapleczem socjalno-magazynowym pod trybuną, budowę trybuny południowej, powiększenie treningowego boiska zlokalizowanego przy tej trybunie i przygotowanie części infrastruktury niezbędnej dla realizacji kolejnych etapów inwestycji.

Przewidywana wartość tego etapu modernizacji to 8.888.888.89 zł, z czego dofinansowanie wynosi  8.000.000,00 zł. Z budżetu miasta zostanie wydatkowane 10% wartości.

PROJEKTY MODERNIZACJI FOSY, AMFITEATRU I TARGOWISKA MIEJSKIEGO 

Władze miasta podpisały trzy umowy na wykonanie dokumentacji projektowych; modernizacji  Amfiteatru Miejskiego im. Louisa Armstronga, Targowiska Miejskiego na ul. M. Kopernika oraz rewitalizacji Parku przy tzw. Ślimaku i fosy w Iławie. Wszystkie trzy dokumentacje będą stanowić bardzo ważny etap inwestycji, które zaplanowane będą w oparciu o potrzeby mieszkańców i wykorzystanie w pełni potencjału lokalizacji obiektów- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. W planach rewitalizacji tzw. ślimaka i fosy są nie tylko remont pomnika, schodów i instalacja mebli miejskich, ale także dodatkowe iluminacje świetlne, które mogą całkowicie odmienić tę część miasta.

Dach amfiteatru i remont siedzeń na widowni to także inwestycja, na którą czekają mieszkańcy. Dlatego właśnie powstająca dokumentacja ma uwzględnić oczekiwania iławian i stworzyć miejsce do organizacji imprez w lepszym standardzie.

Miejsce zakupów wielu iławian, czyli Targowisko Miejskie na ulicy Kopernika to również obiekt wymagający zmian i ulepszeń. Tu planowana jest z kolei m.in. budowa hali targowej jako obiektu otwartego, wolnostojącego i 20-30 stanowisk, głównie do sprzedaży wyrobów spożywczych. -W sprawie przebudowy targowiska zorganizujemy konsultacje z osobami handlującymi, tak aby zmiany opracowane były w porozumieniu z zainteresowanymi i poprawiły zarówno sytuację sprzedających, jak i kupujących- zapewnia burmistrz 

Zapomniany wokalista Budki Suflera. Śpiewał dwa wielkie hity!

Quiz językowy dla prawdziwych kozaków. Sprawdź, czy nagminnie robisz te błędy wymowy!

Pytanie 1 z 10
Jak wypowiesz to słowo?