powiat iławski

i

Autor: Starostwo Iławskie

Samorząd Powiatu Iławskiego wdraża innowacyjny model obsługi inwestorów

2021-05-06 12:15

Zdaniem ekspertów budowa drogi ekspresowej S5 przez teren powiatu iławskiego może być impulsem do napływu nowych inwestycji prywatnych. Tę szansę chce wykorzystać samorząd powiatu, który opracował koncepcję nowego instrumentu, wspierającego inwestorów i przedsiębiorców i zachęcającego do zainwestowania na terenie powiatu iławskiego.

Nad jej stworzeniem przez ostatnie miesiące pracowali powiatowi urzędnicy wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Trwają już prace nad wdrożeniem usługi. – Chcemy maksymalnie ułatwić inwestorom cały proces rozpoczynania działalności na terenie naszego powiatu – mówi starosta Bartosz Bielawski. I dodaje: – Opracowany przez nas instrument wsparcia da nam przewagę nad innymi samorządami, przez które przebiegać będzie droga ekspresowa S5.

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy, Inkubatora Technologicznego i Urzędu Miasta Iławy spotykali się regularnie z ekspertami z Design Thinking Institute i naukowcami z Uniwersytetu SPWP. – Całość konsultowaliśmy też na każdym etapie z przedsiębiorcami, dzięki temu dysponujemy dziś instrumentem wsparcia, który odpowiada na rzeczywiste potrzeby inwestorów – mówi Michał Młotek, który z ramienia samorządu powiatu koordynuje prace nad wdrożeniem usługi.

Projekt opiera się na powołaniu nieetatowego doradczego zespołu ds. obsługi inwestorów złożonego z tych pracowników Starostwa Powiatowego w Iławie, Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie oraz Inkubatora Technologicznego w Iławie, którzy na różnych etapach procesu inwestycyjnego spotykaliby się z inwestorem, przygotowywali dla niego informacje, doradzali i odpowiadali na jego pytania.

- Ale nie sam fakt powołania zespołu stanowi istotę projektu, a tworzony przez urzędników dedykowany raport inwestycyjny, który otrzyma inwestor - podkreśla Michał Młotek. - W zależności od skali inwestycji, planowanego zatrudnienia i potrzeb inwestora znajdą się w nim informacje o warunkach lokalnych, ofercie inwestycyjnej i gospodarczej danej gminy, ulgach podatkowych, ułatwieniach i preferencjach, środkach na rozwój przedsiębiorstw, a więc wszystko, czego inwestor, planujący rozpoczęcie działalności w danym miejscu, potrzebuje.

To nie wszystko. Inwestor planujący zatrudnienie otrzyma dodatkowo dostęp do stworzonej przez Powiatowy Urząd Pracy w Iławie regionalnej platformy rekrutacyjnej www.pracawnet.pl, gdzie będzie mógł samodzielnie nawiązywać kontakt z kandydatami do pracy. – Będziemy także gotowi, by natychmiast odpowiadać na potrzeby inwestora w zakresie zatrudnienia, łącznie ze wsparciem przy przeprowadzeniu rekrutacji pracowników – mówi Agata Steiner-Dembińska z PUP Iława.

Do tej porty takie eksperckie raporty przygotowywane były na zlecenie inwestora przez wyspecjalizowane agencje prywatne. Kosztowało to i sporo czasu, i pieniędzy. Teraz raport otrzymać będzie można po wypełnieniu interaktywnego formularza, całkiem za darmo i to w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni.

Obecnie trwają ostatnie prace nad wdrożeniem instrumentu wsparcia. Testowane jest poprawne działanie interaktywnych formularzy. Działaniom tym towarzyszy kampania informująca o możliwościach zainwestowania na terenie powiatu iławskiego, prowadzona na portalach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych.

Warmińsko-mazurskie. Policjanci pomogli rannemu bocianowi

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...