Nad jej stworzeniem przez ostatnie miesiące pracowali powiatowi urzędnicy wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Trwają już prace nad wdrożeniem usługi. – Chcemy maksymalnie ułatwić inwestorom cały proces rozpoczynania działalności na terenie naszego powiatu – mówi starosta Bartosz Bielawski. I dodaje: – Opracowany przez nas instrument wsparcia da nam przewagę nad innymi samorządami, przez które przebiegać będzie droga ekspresowa S5.
Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy, Inkubatora Technologicznego i Urzędu Miasta Iławy spotykali się regularnie z ekspertami z Design Thinking Institute i naukowcami z Uniwersytetu SPWP. – Całość konsultowaliśmy też na każdym etapie z przedsiębiorcami, dzięki temu dysponujemy dziś instrumentem wsparcia, który odpowiada na rzeczywiste potrzeby inwestorów – mówi Michał Młotek, który z ramienia samorządu powiatu koordynuje prace nad wdrożeniem usługi.
Projekt opiera się na powołaniu nieetatowego doradczego zespołu ds. obsługi inwestorów złożonego z tych pracowników Starostwa Powiatowego w Iławie, Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie oraz Inkubatora Technologicznego w Iławie, którzy na różnych etapach procesu inwestycyjnego spotykaliby się z inwestorem, przygotowywali dla niego informacje, doradzali i odpowiadali na jego pytania.
- Ale nie sam fakt powołania zespołu stanowi istotę projektu, a tworzony przez urzędników dedykowany raport inwestycyjny, który otrzyma inwestor - podkreśla Michał Młotek. - W zależności od skali inwestycji, planowanego zatrudnienia i potrzeb inwestora znajdą się w nim informacje o warunkach lokalnych, ofercie inwestycyjnej i gospodarczej danej gminy, ulgach podatkowych, ułatwieniach i preferencjach, środkach na rozwój przedsiębiorstw, a więc wszystko, czego inwestor, planujący rozpoczęcie działalności w danym miejscu, potrzebuje.
To nie wszystko. Inwestor planujący zatrudnienie otrzyma dodatkowo dostęp do stworzonej przez Powiatowy Urząd Pracy w Iławie regionalnej platformy rekrutacyjnej www.pracawnet.pl, gdzie będzie mógł samodzielnie nawiązywać kontakt z kandydatami do pracy. – Będziemy także gotowi, by natychmiast odpowiadać na potrzeby inwestora w zakresie zatrudnienia, łącznie ze wsparciem przy przeprowadzeniu rekrutacji pracowników – mówi Agata Steiner-Dembińska z PUP Iława.
Do tej porty takie eksperckie raporty przygotowywane były na zlecenie inwestora przez wyspecjalizowane agencje prywatne. Kosztowało to i sporo czasu, i pieniędzy. Teraz raport otrzymać będzie można po wypełnieniu interaktywnego formularza, całkiem za darmo i to w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni.
Obecnie trwają ostatnie prace nad wdrożeniem instrumentu wsparcia. Testowane jest poprawne działanie interaktywnych formularzy. Działaniom tym towarzyszy kampania informująca o możliwościach zainwestowania na terenie powiatu iławskiego, prowadzona na portalach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych.