Świadczenie bezpośredniej opieki nad dzieckiem lub osobą dorosłą niepełnosprawną wymaga dużego zaangażowania i często wiąże się z rezygnacją z własnego życia prywatnego. Opiekunowie muszą bowiem podporządkować swoje sprawy i godzić je z czynnościami związanymi z opieką, co z reguły prowadzi do ich dużego obciążenia psychofizycznego. -Nie da się pomagać innym nie mając odpowiednich zasobów, dlatego podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu działań zapewniających komplementarne wsparcie dla takich osób. Diagnozując bowiem potrzeby środowiska lokalnego osób niepełnosprawnych i ich rodzin zauważyliśmy, że dotychczasowe działania są niewystarczające. Opiekunowie osób niepełnosprawnych potrzebują m.in. wsparcia w przypadku sytuacji losowej, np. pobyt w szpitalu, czy pilny wyjazd. Kolejną bardzo ważną kwestią jest zapewnienie dostępu do specjalistów zarówno dla opiekunów, jak i osób z niepełnosprawnością. Równie istotne jest stworzenie warunków do korzystania z dóbr kultury, wyjazdów, wycieczek integracyjnych, aby takie osoby nie czuły się wykluczone z życia społecznego i kulturalnego.- mówi Grażyna Kemska dyrektor MOPS Iława.
Dla kogo jest program?
- dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym;
-dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, ze wskazaniami łącznie w pkt. 7 i 8 orzeczenia, tj. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
- oraz dla członków rodzin lub opiekunów świadczących bezpośrednią opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności/orzeczenie równoważne lub dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem łącznie w pkt. 7 i 8 orzeczenia.
Opieka wytchnieniowa, jak sama nazwa wskazuje ma dać chwilę „oddechu” w natłoku codziennych obowiązków, jakie pojawiają się w kontekście niepełnosprawności. Bazując na doświadczeniu poprzedniej edycji kontynuujemy program, bo obserwujemy, że potrzeba wsparcia na terenie naszego miasta jest ogromna. Chcemy wpierać osoby niepełnosprawne i ich opiekunów na tyle, na ile jest to możliwe. Temu służy m.in. program opieki wytchnieniowej, który koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie. – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski
Jak skorzystać?
Należy wypełnić kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023 (patrz załącznik do artykułu) i złożyć wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie. Do Karty zgłoszenia należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są pod nr telefonu: 89 649 97 20 oraz 89 648 41 24.