ZKM Iława - autobusy w zajezdni

i

Autor: Wiesław Raczkowski

Rewolucja-Ewolucja w iławskim ZKM! Bilety czasowe i elektroniczne [AUDIO]

2020-03-23 11:23

O nowych autobusach, które zostały zamówione w ramach unijnej budowy węzła przed dworcem mówiono od miesięcy. To nie koniec postępu i technologicznych nowości w iławskim Zakładzie Komunikacji Miejskiej.

W wakacje ukończona ma zostać inwestycja budowy węzła komunikacyjnego przed dworcem kolejowym Iława Główna, więcej o tym pisaliśmy tutaj:

To nie koniec powiewu świeżości i w iławskiej komunikacji zbiorowej. Częścią realizowanego projektu przed dworcem jest także zakup niskoemisyjnych oraz hybrydowych autobusów oraz elektronicznych tablic informujących podróżnych o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. To też nie wszystko, bo pod obrady radnych na najbliższej sesji Rady Miejskiej, trafi projekt uchwały wprowadzający strefy oraz bilety czasowe.

- Kończymy pracę nad uchwałą, która wprowadza bilet czasowy w naszym mieście z terminem wejścia w życie od 1 sierpnia. W maju, czerwcu pojawią się pierwsze autobusy, w wakacje zakończymy prace przed dworcem a od września planujemy wprowadzenie nowych linii autobusowych. Pod koniec marca miało odbyć się kolejne spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie linii, ale przez koronawirusa musimy je przełożyć. To jedyny temat, który może się przeciągnąć dłużej niż zakładaliśmy - mówi Burmistrz Dawid Kopaczewski

Posłuchaj więcej: O Rewolucji-Ewolucji w ZKM Iława - Dawid Kopaczewski (Burmistrz Iławy)

Nowe bilet, bilety elektroniczne i Karta Mieszkańca

Władze miasta planują wdrożyć w Iławie Kartę Mieszkańca, jedną z opcji jakie rozważano, było połączenie karty uprawniającej do zniżek z biletami ZKM Iława. Ten projekt uda się wprowadzić w życie ale nie wszystkie bilety będą spięte z kartą. Wbrew pozorom, to dobra informacja, bo pozwoli na wprowadzenie zakupu biletów nawet przy użyciu karty płatniczej lub komórki.

- Po rozmowach z kolejnymi firmami zdecydowaliśmy się na połączenie z Kartą Mieszkańca jedynie biletów miesięcznych, nie jednorazowych. Te będzie można zamówić przez nowe platformy SkyCash i moBilet. Wychodzimy do mieszkańców i turystów ułatwiając zakup biletów na chwilę przed kursem - zdradza Burmistrz Kopaczewski

Ceny biletów i bilety czasowe

Jeśli projekt uchwały zdobędzie przychylność radnych, to zostaną wprowadzone strefy: miejska i pozamiejska oraz bilety czasowe (od 45minut miejska/pozamiejska 60min). Jeśli chodzi o ceny, mamy dobre wieści - bilety nie podrożeją, a dla tradycjonalistów lub bez dostępu do technologii - u kierowcy nawet będą tańsze.

- Ceny biletów zostawiamy bez zmian, czyli 2,80 najtańszy, który uprawniał będzie do 45minut jazdy autobusami w ramach wszystkich starych i nowych linii na terenie miasta. Obniżamy opłatę manipulacyjną w przypadku zakupu u kierowcy do 20gr. Bilet w tym wypadku będzie kosztował 3zł co eliminuje szukania reszty i przyspiesza zakup biletu - mówi Dawid Kopaczewski

Posłuchaj więcej: O biletach elektronicznych i cenniku ZKM Iława - Dawid Kopaczewski (Burmistrz Iławy)

Nowoczesne autobusy, tablice multimedialne, nowe linie autobusowe

- Autobusy są gotowe i być może pojawią się już w maju. 7 pierwszych autobusów jest już gotowych, tak naprawdę mogłyby już przyjechać ale musimy dokończyć formalności z tym związane. Ubezpieczenia pojazdów, dzierżawa ich od gminy na rzecz ZKM. Te formalności powinno się udać dograć w okresie maj-lipiec. Tak jak zapowiadaliśmy, w ramach projektu pojawią się 3 tablice połączone z nadajnikami GPS w autobusach. Będą wyświetlały realny czas przyjazdu danego autobusu, przy okazji wyświetlały informacje władz miasta. Pierwsza tablica stanie przy dworcu głównym, dwie kolejne przy SP1 (czerwona szkoła) oraz handlowej (Galerii Jeziorak). Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy dokupywać kolejne. Jeśli chodzi o nowych 9 autobusów, to będą one dedykowane głównym liniom. Stare też będą jeździły na mniej uczęszczanych oraz poza miastem - mówi Burmistrz Iławy.
Posłuchaj więcej: O nowych autobusach, tablicach i liniach w ZKM Iława - Dawid Kopaczewski (Burmistrz Iławy)

Oto jakie strefy i ceny zakłada nowa uchwała, nad którą radni pochylą się już 30 marca.:

Nowy cennik ZKM Iława 2020

i

Autor: UM Iława Nowy cennik ZKM Iława 2020 - załącznik do uchwały Rady Miejskiej

Zobacz cały projekt uchwały. Sesja Rady Miejskiej Iławy już 30 marca. Wtedy radni zdecydują czy powyższa rewolucja w ZKM Iława stanie się faktem.