W 2020 roku, po otwarciu ofert zamówienia PKP, rozpoczęły się prace nad sporządzeniem dokumentacji przedprojektowej remontu linii kolejowych, m.in Iława - Olsztyn. Obecnie ta linia kolejowa pozwala na ograniczoną nośność pociągów oraz prędkość, w przeważającej części max 100-120km/h. Po modernizacji, prędkość pociągów ma wzrosnąć do 160-200km/h.
W ostatnim czasie prace nieco przyspieszyły i odbyły się spotkania PKP z lokalnymi samorządami, również z miasta Iława oraz gminy Iława.
W Iławie nowy przystanek kolejowy
Początkowo rozważane były dwie opcje umiejscowienia przystanku osobowego po wyjeździe z Iławy Głównej w kierunku Olsztyna.
- W ostatnim czasie mieliśmy dwa spotkania samorządów z PKP oraz firmą projektową - mówi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. - Przedstawiono propozycje umiejscowienia przystanków na granicy Iławy i gminy Iława, jedna opcja to była przy ulicy Złotej w Nowej Wsi (gdzie obecnie znajduje się przejazd kolejowy), druga to między osiedlem Piastowskim a domkami na Księżnej Dobrawy w Iławie. Bardziej prawdopodobna jest opcja druga, bo w planie zagospodarowania przestrzennego mamy wiadukt, który połączy okolice ulic Piaskowej, Sosnowej i Świerkowej z ulicą Piastowską po drugiej stronie torów w Iławie. Przy tym wiadukcie może powstać przystanek i peron osobowy - powiedział Radiu Eska burmistrz Iławy.
Na razie nie padają daty inwestycji remontu linii kolejowej, PKP tworzy dokumentację potrzebną do skorzystania z współfinansowania rozbudowy dróg i kolei przez rząd i ewentualnie Unię Europejską. Wszyscy liczą, że w najbliższym tzw. rozdaniu funduszy na inwestycje i transport drogowo-kolejowy, pojawią się odpowiednie projekty na poprawę transportu zbiorowego.
W gminie Iława pojawi się sporo wiaduktów
Na jeszcze większą rewolucję przy okazji przebudowy linii kolejowej 353 Iława-Olsztyn zanosi się w gminie Iława. Tu powstanie sporo wiaduktów mających zapewnić bezkolizyjny ruch pociągów i samochodów. Na dodatek niektóre, dotychczasowe przystanki kolejowe będą przesuwane.
- Będzie rewolucja w Nowej Wsi, bo w początkowej koncepcji, było zamknięcie całkowite przejazdów na ulicach Diamentowej i Złotej, z czym my się całkowicie nie zgadzaliśmy - mówi Radiu Eska Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława. - Dogadaliśmy z PKP te kwestie i ostatecznie na ulicy Złotej, łączącej się z Przemysłową w mieście będzie wybudowany wiadukt drogowy podziemny. Ulica Diamentowa z kolei nie będzie całkowicie zamknięta, pojawi się tu podziemne przejście dla mieszkańców. Nie pozwolimy na całkowite podzielenie Nowej Wsi na dwie części torami i zamknięcie przejazdów, bo trzeba by było jechać aż do Iławy lub w kierunku Kałdun, by dostać się np. z ulicy Koralowej do Nowej Wsi - mówi wójt gminy Iława.
Jeszcze więcej wiaduktów i przesunięcia przystanków kolejowych w gminie Iława
Dotychczasowy dworzec kolejowy w Rudzienicach będzie docelowo zamknięty, pojawi się przystanek w nowym miejscu. Pojawią się też wiadukty w kolejnych miejscowościach w kierunku Olsztyna.
- W Rudzienicach postanie podobny przystanek jak w mieście Iława, zlokalizowany ma być bliżej obecnego przejazdu kolejowego. Z kolei przejazdu drogowego już nie będzie, powstanie tu wiadukt drogowy górą. W miejscowości Pikus powstanie kolejny wiadukt drogowy górą, trochę omijający obecną drogę powiatową. Będzie jeszcze dodatkowy wiadukt budowany pomiędzy miejscowościami Rudzienice a Frednowy. Zniknie dotychczasowy wiadukt w miejscowości Przejazd, powstanie inne rozwiązanie drogowe górą - mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława.
Zanosi się na wielkie przebudowy nie tylko linii kolejowej, ale również dróg. Jest to niezbędne, by zapewnić bezwypadkowy i szybszy ruch pociągów. Zmiany powinny ucieszyć też kierowców, bo wiele razy dochodziło do wypadków na przejeździe w Rudzienicach, zgłaszano też problemy z zamykaniem rogatek - te problemy odpadną.
Przypomnijmy, że w Iławie dodatkowo zanosi się też na nie małą rewolucję, bo trwają starania by zlikwidować dwa przejazdy kolejowe w Iławie oraz na wylocie na Grudziądz.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!