euro

i

Autor: unsplash zdjęcie ilustracyjne

Pomoc finansowa od Unii

Rekordowe pieniądze od Unii dla warmińsko-mazurskiego. Wsparcie na cztery rodzaje projektów

2023-12-29 8:46

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podpisał w czwartek z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego umowę na finansowanie projektów programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Do wzięcia jest blisko 500 mln zł.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński poinformował, że jest to umowa o najwyższej wartości w historii wdrażania środków europejskich w tym regionie. Wynosi ona prawie 500 mln zł. Blisko 70 mln z tej puli są to pieniądze przekazane przez Ministerstwo Polityki Regionalnej jako środki zwrócone przez wcześniejszych beneficjantów programów. Pieniądze te powtórnie trafią na rynek. Wkład Unii Europejskiej to 425 mln zł.

Cała pula blisko 500 mln zł trafi do BGK, który w imieniu samorządu województwa będzie następnie wyłaniał swoich partnerów operujących tymi środkami na rynku" - powiedział Kuchciński i dodał, że o pieniądze te mniej więcej w połowie przyszłego roku, będą się mogły starać małe i średnie firmy, właściciele budynków użyteczności publicznej i - po raz pierwszy w historii - jednostki samorządu terytorialnego.

Wicemarszałek Miron Sycz doprecyzował, że dofinansowane będą mogły być cztery rodzaje projektów:

  1. transformacja cyfrowa MŚP,
  2. rozwój przedsiębiorczości,
  3. efektywność energetyczna
  4. odnawialne źródła energii.

Beneficjenci otrzymają pożyczki, z których część będzie mogła ulec częściowemu umorzeniu" - powiedział Sycz. Pozostałe pożyczki mają być oprocentowane w sposób preferencyjny do pożyczek odstępnych na rynku.

Po podpisaniu umowy z samorządem województwa BGK ogłosi teraz przetarg na regionalnych operatorów pieniędzy. Fizycznie beneficjenci mają otrzymać pierwsze wypłaty w połowie 2024 roku.