Iławski ratusz przedstawił pomysł na pakiet pomocowy dla iławskich przedsiębiorców, który jest teraz zadaniem priorytetowym dla burmistrza i Rady Miejskiej.
- Wiemy, że gospodarka jest dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Już teraz musimy podjąć takie działania, które pozwolą nam żyć nie tylko w trakcie epidemii, ale również po jej ustaniu - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - Chcemy, aby wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców, były dla nich realnym wsparciem oraz ochroną lokalnych miejsc pracy - dodaje. - Mam świadomość, że nasza pomoc jest niestety ograniczona, ale będziemy robić wszystko, by pomóc naszym firmom. Musimy pamiętać o ty, że budżet miasta nie jest z gumy. Prawda jest taka, że obecna sytuacja gospodarcza w dużym stopniu odbije się na samorządach. Słabsza kondycja firm lokalnych to mniejsze wpływy do i tak już trudnego budżetu.
Podczas szeregu narad zdecydowano się wprowadzić zmiany do budżetu. Ratusz tnie wydatki na promocję, sport, kulturę.
- To wszystko nie jest nam teraz potrzebne. Ograniczyłem też wydatki na delegacje pracowników, szkolenia, różnego rodzaju zakupy, jak np. tonery. Kilka inwestycji będzie ograniczonych. Oszczędności z wynagrodzeń też przesunąłem na pomoc przedsiębiorcom - dodaje burmistrz Kopaczewski. - To wszystko po to, by udało się uchronić jak najwięcej miejsc pracy. Przygotowujemy zmiany w budżecie na sytuację znacząco zmniejszonych wpływów z podatków. Rola samorządu jest w tym zakresie mocno ograniczona ustawowo, nie mniej chcemy wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, by wesprzeć lokalnych mikro i makroprzedsiębiorców.
Jednocześnie samorządowcy apelują do przedsiębiorców by zgłaszali się z własnymi pomysłami na ograniczenie skutków kryzysu związanego z pandemią. Zapewniają, że rozważą każdą propozycję.
Najważniejsze założenia pakietu pomocowego:
- Obniżka lub umorzenie dzierżawy obiektu miejskiego.
- Burmistrz Iławy na wniosek przedsiębiorcy będzie mógł udzielić wsparcia w zakresie kosztów dzierżawy obiektu miejskiego: obniżenie czynszu w przypadku ograniczenia działalności w wyniku COVID-19, całkowite zwolnienie z czynszu w przypadku zawieszenia działalności z powodu COVID-19.
- Odroczenie/umorzenie/rozłożenie na raty płatności podatków. Na indywidualny wniosek przedsiębiorcy Burmistrz Iławy będzie miał możliwość: odroczenia terminu płatności podatku, rozłożenia płatności podatku na raty. Wniosek przedsiębiorcy może wpłynąć przed lub po wyznaczonym terminie płatności.
- umorzenia części lub całości podatku. Wniosek przedsiębiorcy musi wpłynąć po wyznaczonym terminie płatności.
- Urząd Miasta będzie realizował działania doradcze i informacyjne o możliwościach skorzystania ze wsparcia zewnętrznego: Banku Gospodarstwa Krajowego, Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, Funduszy Wsparcia, Rządowej Tarczy 1.0 i 2.0, innych.
- Przedsiębiorcy, którzy zawiesili lub ograniczyli działalność mogą złożyć deklarację zmiany obsługi odbioru odpadów: zmniejszającą liczbę pojemników oraz częstotliwość odbioru odpadów, zerową w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej.
Co do tej pory już się udało? - Z pozytywnym przyjęciem spotkał się pomysł utworzenia grupy „Iława na wynos” na profilu miejskim na Facebooku, który wspiera lokalną branżę gastronomiczną i spożywczą. Powstał on po to, aby pomóc w tym trudnym czasie iławskim przedsiębiorcom. Do grupy dołączyć może każdy przedsiębiorca z branży a dzięki temu, że zainteresowanie jest tak duże (do grupy przyłączyło się już 3000 osób) zamówienie posiłku bez wychodzenia z domu jest dziecinnie proste.