Przepiękny muflon nagrany na Wzgórzach Dylewskich. Filmik bije rekordy popularności. Prawdziwy macho

i

Autor: pexels.com, Facebook: Las w Szkatułce, Lasy Państwowe (Robert Szypowski)

przyroda

Przepiękny muflon nagrany na Wzgórzach Dylewskich. Filmik bije rekordy popularności. "Prawdziwy macho"

2023-11-15 8:56

Nagranie opublikowane przez Nadleśnictwo Olsztynek robi prawdziwą furorę w mediach społecznościowych. Ma już ponad 500 tys. wyświetleń. Wszystko za sprawą wyjątkowego bohatera filmiku. Leśniczemu udało się bowiem uchwycić przepięknego muflona hasającego po Wzgórzach Dylewskich.

Przepiękny muflon nagrany na Wzgórzach Dylewskich. Filmik bije rekordy popularności

Nadleśnictwo Olsztynek niedawno pochwaliło się w mediach społecznościowych niezwykle cennym nagraniem. Na krótkim filmiku uchwycony został przepiękny muflon beztrosko biegający po Wzgórzach Dylewskich. – Takie niedzielne widoki na terenie Nadleśnictwa Olsztynek Leśnictwo Napromek – napisali leśnicy. Zachwytu nie kryją również internauci, którzy obejrzeli nagranie już ponad 500 tys. razy. "Jaki piękny", "wiedział, jak ustawić się do zdjęcia", "Pierwszy raz widzę Muflona, piękny", "Ale jak pięknie się zaprezentował",  "Jeszcze się tam uchowały? Super!", "Prawdziwy macho" – czytamy w komentarzach.

Skąd muflony wzięły się w Polsce?

Muflony to najmniejsi przedstawiciele owiec. Ich cechą charakterystyczną jest brązowe ubarwienie runa z białym fragmentem na grzbiecie i bokach (tzw. siodłem). Dodatkowo tryki, czyli samce, posiadają na głowie zakręcone rogi, zwane ślimami. Pierwotnie zasiedlały obszary od Azji Mniejszej po wschodnie obszary Iranu. Prawdopodobnie zostały około 8000 lat temu celowo lub przypadkowo introdukowane na niektórych wyspach Morza Śródziemnego, w tym na Korsyce i Sardynii. Na obszar Polski w jej obecnych granicach muflony zostały po sprowadzone w 1901 lub 1902 roku, z kolei Na Wzgórzach Dylewskich pojawiły się około 1986 roku.

W Polsce najwięcej tych zwierząt żyje w Karkonoskim Parku Narodowym oraz w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Ich stada można zaobserwować także w Karkonoszach, Górach Sowich, Górach Bardzkich, Górach Świętokrzyskich ale też na Wzgórzach Dylewskich w województwie warmińsko-mazurskim. Niestety zwierzęta te często są zabijane przez bezpańskie watahy psów czy wilki.

 

Jesteś miłośnikiem zwierząt? Sprawdź, czy rozpoznasz te gatunki na zdjęciach [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś łatwego. Czy rozpoznajesz to zwierzę?
Jesteś miłośnikiem zwierząt? Sprawdź, czy rozpoznasz te gatunki na zdjęciach
Narodziny kotika we wrocławskim zoo
Źródło: Przepiękny muflon nagrany na Wzgórzach Dylewskich. Filmik bije rekordy popularności. "Prawdziwy macho"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE