Wydarzenia

Protest rolników w warmińsko-mazurskim. Setki ciągników zablokowały drogi regionu [ZDJĘCIA]

2024-02-09 12:36

W piątek, 9 lutego, w całej Polsce odbywają się protesty rolników. Strajki rozpoczęły się o godz. 10:00. W województwie warmińsko-mazurskim również kierowcy muszą spodziewać się blokad dróg. Na wielu arteriach ciągniki całkowicie zablokowały jezdnie. Tak jest m.in. na wyjeździe z Olsztyna czy w Elblągu. Szczegóły w poniższym artykule.

Protest rolników w Polsce. Czego domagają się strajkujący?

W piątek w całej Polsce odbywają się protesty rolników. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność” ogłosił 30-dniowy strajk generalny, sprzeciwiając się w ten sposób decyzjom Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia „Europejskiego Zielonego Ładu” czy importu zboża z Ukrainy.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny. Nie ma zgody na wdrażanie "Europejskiego Zielonego Ładu", unijnej strategii "od pola do stołu" i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku – napisano w komunikacie.

Rolnicy obawiają się również, że ich gospodarstwa zostaną doprowadzone do bankructwa, a często są to wielopokoleniowe przedsiębiorstwa. Strajkujący zaapelowali do kierowców, aby unikali dróg, na których są prowadzone protesty. Na specjalnej mapce można zobaczyć, gdzie występują utrudnienia.

Blokady dróg w warmińsko-mazurskim. Gdzie występują utrudnienia?

W województwie warmińsko-mazurskim również odbywają się strajki, m.in. w Elblągu, Kudypach, Działdowie, Rakowicach, Wielbarku, Lidzbarku Warmińskim, Piszu, Rynie, Giżycku, Kruklankach, Pozezdrzu, Węgorzewie, Budrach, Gołdapi, Kowalach Oleckich, Olecku, Świętajnie, Wieliczkach oraz Nowej Wsi Ełckiej.

W Olsztynie nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego czuwają policjanci. Strajk odbywa się na DK 16, na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ul. Sielskiej, obwodnicy Olsztyna i DK 16 w kierunku Ostródy. Funkcjonariusze wyznaczyli objazdy. Kierowcy poruszający się DK 16 obwodnicą Olsztyna przed rondem z ul. Sielską są zawracani w wyznaczonym miejscu. Z kolei podróżni z kierunku Ostródy do Olsztyna w miejscowości Podlejki są kierowani na Łęguty lub Guzowy Młyn. Natomiast w Kudypach na DK 16 kierowcy są kierowani na objazd przez Jonkowo.

W Elblągu z kolei protestujący zebrali się w okolicach ul. Rycerskiej i ul. Browarnej w kierunku miejscowości Zawady, pas ruchu do Ronda Solidarności jest zablokowany. Tam również policjanci kierują kierowców na objazdy.

Strajki mają trwać do godz. 15:00.

Zdjęcia z protestów z okolic Olsztyna i Elbląga można zobaczyć w naszych galeriach.

Protest rolników w Nowym Sączu

QUIZ. Wiesz co to cep i graca? Banalne pytania dla rolników, miastowi będą mieć kłopot

Pytanie 1 z 15
Gracy używa się między innymi do spulchniania ziemi:
Źródło: Protest rolników w warmińsko-mazurskim. Setki ciągników zablokowały drogi regionu [ZDJĘCIA]