Protest rolników 9 lutego. Gdzie w warmińsko-mazurskim będą blokady? Aktualna mapa

i

Autor: Facebook: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

wydarzenia

Protest rolników 9 lutego. Gdzie w warmińsko-mazurskim będą blokady? Aktualna mapa

2024-02-07 9:55

Rolnicy zapowiadają kolejny protest. W piątek, 9 lutego w ramach strajku zablokują wiele dróg w całej Polsce. Utrudnienia nie ominą także województwa warmińsko-mazurskiego. Gdzie dokładnie należy się spodziewać blokad? Możecie to sprawdzić na specjalnej mapie przygotowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej.

Wielki protest rolników w Polsce 9 lutego

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" ogłosił 30-dniowy strajk generalny na terenie całego kraju. Protest ma rozpocząć się w piątek 9 lutego o godzinie 10.00 blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach.

– Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny. Nie ma zgody na wdrażanie "Europejskiego Zielonego Ładu", unijnej strategii "od pola do stołu" i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku – tłumaczy NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Organizatorzy proszą przy tym rolników o solidarność w ramach strajku.

– Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych. W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach – podkreślono w komunikacie.

Protest rolników w woj. warmińsko-mazurskim. Gdzie będą blokady?

W sieci dostępne są mapy z oznaczonymi punktami, w których planowane są protesty. Rolnicy ustawią się także w województwie warmińsko-mazurskim, m.in. w Elblągu, Kudypach, Działdowie, Rakowicach, Wielbarku, Lidzbarku Warmińskim, Piszu, Rynie, Giżycku, Kruklankach, Pozezdrzu, Węgorzewie, Budrach, Gołdapi, Kowalach Oleckich, Olecku, Świętajnie, Wieliczkach oraz Nowej Wsi Ełckiej.

– W związku z planowanymi protestami rolniczymi możemy spodziewać się utrudnień na DK58, DK51, DK16 msc. Kudypy, Olsztyn DK16 Sorkwity, Marcinkowo, DK65, Kowale Oleckie, DK65 Gołdap, DK3 Giżycko, DK63 Pozezdrze – podaje GDDKiA w Olsztynie.

Szczegółowe informacje dotyczące strajku przekazał Urząd Miejski w Elblągu. Tam blokad należy spodziewać się  w godzinach 10.00 - 15.00. W proteście udział weźmie około 300 pojazdów. Przejazd ulicami miasta rozpocznie się z ul. Żuławskiej. Następnie protestujący przejadą ul. Warszawską w stronę Ronda LEER, gdzie zawrócą i kierować się będą do Ronda Bitwy Warszawskiej, dalej Aleją Wyszyńskiego, ulicami Rycerską, Pocztową, Browarną do Ronda NSZZ Solidarność, gdzie nastąpi ok. 20-minutowy postój. Następnie uczestnicy zgromadzenia przejadą ul. Brzeską, Płk. Dąbka, 12 Lutego do skrzyżowania ulic: 12-Lutego- Grota Roweckiego – Armii Krajowej, gdzie nastąpi kolejny - ok. godzinny postój. Po nim protestujący przejadą ul. Hetmańską, Al. Tysiąclecia, Al. Grunwaldzką – do Ronda Bitwy pod Grunwaldem, gdzie zawrócą i ulicami: Al. Grunwaldzką, Tysiąclecia, Wyszyńskiego i Warszawską wracać będą do ulicy Żuławskiej.

Przed utrudnieniami w ruchu ostrzegła także olsztyńska policja. Na DK 16 – skrzyżowanie o ruchu okrężnym ul. Sielskiej, obwodnicy Olsztyna i DK 16 w kierunku Ostródy planowana jest akcja protestacyjna w godzinach 10.00 - 15.00. Kierowcy będą mogli korzystać z objazdów. Poruszający się DK 16 obwodnicą Olsztyna przed rondem z ul. Sielską będą zawracani w wyznaczonym miejscu. Z kolei podróżni z kierunku Ostródy do Olsztyna w m. Podlejki będą kierowani na m. Łęguty lub Guzowy Młyn. Natomiast w Kudypach na DK 16 kierowcy będą kierowani na objazd przez m. Jonkowo.

Quiz o bohaterach serialu Rolnicy. Podlasie. Jak dobrze znasz popularnych rolników z Podlasia?

Pytanie 1 z 10
Obora w gospodarstwie Gienka i Andrzeja ma około...
Protest rolników na Podkarpaciu
Listen on Spreaker. Źródło: Protest rolników 9 lutego. Gdzie w warmińsko-mazurskim będą blokady? Aktualna mapa