Bezpieczeństwo seniorów

Policjantki z Iławy przed Dniem Babci i Dziadka edukowały seniorów

2024-01-22 7:14

"Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”- pod tym hasłem tuż przed zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka odbyło się spotkanie w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Iławie z uczestnikami Uniwersytetu III Wieku.

Spotkanie miało na celu przypomnienie mieszkańcom miasta i gminy o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda” a przede wszystkim zasadach ruchu drogowego i ostrzeżenia zgromadzonych seniorów przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych.

A wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Dlatego funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Iławie, tuż przed zbliżającym się świętem naszych drogich seniorów spotkali się z nimi, aby porozmawiać o bezpieczeństwie.

W czwartek (18.01.2024 r.) w  Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Iławie wspólnie ze słuchaczami Uniwersytetu III wieku policjantki rozmawiały o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Spotkanie rozpoczęła asp. szt. Joanna Kwiatkowska, która uczestnikom spotkania przybliżyła założenia Krajowej Mapy Zagrożeń. Następnie omówiła jak wygląda strona internetowa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa a także w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Następnie przedstawiła sylwetki wszystkich siedmiu dzielnicowych z miasta i gminy Iława jednocześnie informując, w jaki sposób można się skontaktować z funkcjonariuszami. Dodając, że jednym ze sposobów jest aplikacją „Moja Komenda”. Pokazała  jak można z niej korzystać, aby dowiedzieć się kto jest naszym dzielnicowym i jak się z nim w prosty i łatwy sposób skontaktować korzystając z aplikacji.

Następnie policjantki sierż. szt.  Anna Sznarkowska  wspólnie z asp. szt. Joanną Kwiatkowską przypomniały uczestnikom spotkania, że  każdy pieszy jak i rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ nie chroni go blacha czy poduszka powietrzna a każde zderzenie człowieka z pojazdem powoduje u niego poważne obrażenia zagrażające często życiu. Dodając, że ustawa Prawo o Ruchu Drogowym dokładnie informuje co to jest przejście dla pieszych – powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi jednak nie wszyscy stosują się do podstawowych zasad ruchu drogowego co skutkuje dużą ilością zdarzeń.

Funkcjonariusz poinformował, że osoby, które mają na sobie ubranie ciemnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Dodała, że stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego  dopiero, kiedy pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów.

Następnie funkcjonariuszki przestrzegały zgromadzonych seniorów przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych. Omawiały sposoby oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ oraz inne, najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści. Asp. szt. Joanna Kwiatkowska apelowała również do uczestników spotkania, by byli bardziej asertywni, potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika. Dodała, aby rozsądnie podchodzić do otrzymywanych wiadomości za pomocą różnych aplikacji. Oficer prasowy  w myśl zasady „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” przypomniała jeszcze kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Omawiając co należy zrobić, aby nie stać ofiarami przestępców, którymi stają się zazwyczaj osoby roztargnione czy zbyt ufne.

Duże zainteresowanie uczestników spotkania w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.

Skandal z Magdą Gessler. Co z jej karierą!?

Wygrałbyś Familiadę? Wskaż najlepiej punktową odpowiedź

Pytanie 1 z 10
Owoce, które nadają się do suszenia