Policjanci zabezpieczają miejsce ujawnienia niewybuchów

i

Autor: KPP Ostróda Policjanci zabezpieczają miejsce ujawnienia niewybuchów

Policjanci zabezpieczali miejsce ujawnienia niewybuchów

2022-03-16 13:10

Ostródzcy policjanci otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku na placu budowy budynku mieszkalnego przy ul. Dywizji.

We wtorek (15.03.2022r.) policjanci otrzymali informację o niebezpiecznym znalezisku na terenie budowy przy ul. Dywizji w Ostródzie. Na miejsce pojechał funkcjonariusz z grupy minersko-pirotechnicznej, który potwierdził, że na placu budowy ujawniono niewybuchy w postaci trzech min przeciwpancernych oraz skorodowana amunicja pistoletowa.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa, do czasu ich podjęcia przez wojskowych saperów, teren w pobliżu znaleziska został zabezpieczony. Z uwagi na usytuowanie min nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia życia. Podjęcie i oczyszczenie terenu przez wojskowych saperów zaplanowano na godziny poranne w środę.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci.

Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

QUIZ. Działka to twoje hobby? Rozwiąż nasz test i dowiedz się, czy jesteś dobrym działkowcem!

Pytanie 1 z 15
Na działce ROD pod żadnym pozorem nie można hodować:
Ukraiński koziołek Saszka dostanie protezy na nogi

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!