ręce w kajdankach

i

Autor: pexels.com Policja z Iławy na tropie poszukiwanych. Kilku było w domu, jeden pod Wejherowem

kroniki policyjne

Policja z Iławy na tropie poszukiwanych. Kilku było w domu, jeden pod Wejherowem

2023-08-04 10:41

Niemal każdego dnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie i jednostek podległych zatrzymują osoby ukrywające się przed organami ścigania. Niektórzy odnajdywani są w przypadkowych okolicznościach, jednak w większości przypadków, takie odnalezienia są wynikiem intensywnej i pełnej zaangażowania pracy.

Policjanci z całej komendy powiatowej oraz podległych jej komisariatów i posterunków konsekwentnie pracują nad zatrzymaniami osób ukrywających się przed organami ścigania i instytucjami wymiaru sprawiedliwości. Tylko od początku 2023 roku policjanci zatrzymali łącznie 277 osoby poszukiwane listami gończymi czy zarządzeniami sądów i prokuratur z terenu całego kraju. Dzięki ich zaangażowaniu osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości nie mogą spać spokojnie.

Przekonał się o tym 60-latek, na którego zostało wystawione zarządzenie o ustaleniu miejsca pobytu i osadzenia w zakładzie karnym. Mężczyzna nie stawił się do więzienia w wyznaczonym terminie. Dlatego kiedy funkcjonariusze otrzymali informację o jego poszukiwaniach w pierwszej kolejności pojechali sprawdzić miejsce zamieszkania 60 – latka. Okazało się, że mieszkaniec gminy Kisielice był w domu. Mężczyzna został zatrzymany i przetransportowany do zakładu karnego gdzie spędzi najbliższe 120 dni za kradzież dokumentu.

Natomiast szukany 26 – latek został zatrzymany również w domu. Policjanci, aby ustalić miejsce przebywania mężczyzny rozpytywali rodzinę, znajomych a także obserwowali miejsce gdzie wcześniej przebywał szukany mieszkaniec gminy Iława. I tak w czwartek (3.08.2023 r.) kilka minut po godzinie 6:00 pojechali jeszcze raz sprawdzić jego miejsce zamieszkania. Okazało się, że tym razem 26 – latek był w domu. Policjanci zatrzymali mieszkańca gminy po czym zawieźli go do więzienia gdzie odbędzie karę pozbawienia wolności w wymiarze roku i 9 miesięcy.

Tymczasem szukany 24 – latek został zatrzymany przez dzielnicowego. Funkcjonariusz podczas czynności służbowych ustalił miejsce przebywania poszukiwanego mężczyzny. Dzielnicowy pamiętał, że mieszkaniec jego rejonu służbowego jest szukany przez sąd ponieważ podczas codziennej odprawy zapoznaje się z listą osób poszukiwanych. Policjanci natychmiast tam pojechał i zatrzymał znanego mu z wcześniejszych interwencji 24 – latka. Mężczyzna został już przetransportowany do zakładu karnego. A spędzi tam 150 dni za popełnione przestępstwa i wykroczenia.

Kolejny poszukiwany został zatrzymany przez funkcjonariuszy z zespołu ds. poszukiwań KPP w Iławie. Policjanci szukali 37 – latka, który dokonał zniszczenia mienia. Sąd prawomocnie skazał oskarżonego na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Skazany nie stawił się jednak do zakładu karnego i zaczął się ukrywać, w związku z czym sąd wydał za nim list gończy. Sprawą od razu zajęli się policjanci z zespołu ds. poszukiwań KPP w Iławie, którzy szybko zlokalizowali ukrywającego się 37-latka, choć ten często zmieniał miejsce zamieszkania i nie utrzymywał kontaktu z rodziną. Mężczyzna został zatrzymany 3 lipca na terenie powiatu wejherowskiego. Był zaskoczony, kiedy zobaczył funkcjonariuszy. Mężczyzna został już zawieziony do więzienia, aby tam spędzić 105 dni za zniszczenie mienia. 

Policja przypomina Policjanci codziennie w ramach swoich obowiązków kontrolują i sprawdzają miejsca przebywania osób poszukiwanych, a ich zatrzymanie w wielu przypadkach jest tylko kwestią czasu. Policjanci informują, że każdy kto pomaga przestępcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej, w szczególności ukrywa sprawcę podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na ilawa@eska.pl!

Operator koparki uwięziony miedzy rogatkami! O krok od tragedii

QUIZ: Ile wiesz o Idze Świątek?

Pytanie 1 z 30
Na której nawierzchni najbardziej lubi grać Iga Świątek?