Gdy jedni odpoczywają i korzystają z uroków wodnego krajobrazu Warmii i Mazur, to inni – a wśród nich policjanci – dbają o bezpieczeństwo tych pierwszych. Tak było też podczas tegorocznego sierpniowego długiego weekendu. Od czwartku do niedzieli (15-18.08.2024) policyjni wodniacy w regionie zmobilizowali wszelkie dostępne siły i środki i wyruszyli na wody, by dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenach przywodnych.
Podczas sierpniowego długiego weekendu patrole wodne przeprowadziły 150 interwencji, zatrzymując 4 nietrzeźwych sterników. W sumie skontrolowanych zostało prawie 370 jednostek pływających i wykonanych prawie 500 badań trzeźwości osób korzystających ze sprzętu pływającego. Policjanci byli wzywani na miejsca 6 kolizji na wodach, z których 2 spowodowali nietrzeźwi sternicy. Policjanci ujawnili też 274 wykroczenia, za które ponad 130 osób zostało ukaranych mandatami. Przeprowadzonych zostało też ponad pół tysiąca kontroli kąpielisk.
Iława
W piątek (16.08.2024 r.) około godz. 12:00 iławscy policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu na Jezioraku w okolicach miejscowości Siemiany. Ze zgłoszenia wynikało, że na wodach jeziora doszło do kolizji dwóch jednostek pływających. Jak wynika z ustaleń pracujących na miejscu policjantów, sternik łodzi żaglowej płynący na silniku pomocniczym, doprowadził do kolizji na wodzie uderzając w łódź płynącą na żaglach. W trakcie dalszych czynności okazało się, że 66-letni sternik znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało 0,6 promila alkoholu w organizmie. Za naruszenie przepisów ustawy o żegludze śródlądowej dotyczących naruszenia warunków ruchu statków na szlaku żeglownym został ukarany mandantem karnym, a za prowadzenie łodzi w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.
Ostróda
Policyjni wodniacy z Ostródy wypływali 12 razy z portu na zaplanowaną służbę. Policjanci byli między innym na jeziorze Szeląg Wielki, gdzie według otrzymanych informacji w ostatnim czasie miało dochodzić do przekraczania dopuszczalnej prędkości 15km/h. co wywoływało efekt wytwarzania fali. Funkcjonariusze łącznie w trakcie minionych dni przeprowadzili 24 interwencje, ujawnili 25 naruszeń obowiązujących przepisów, za co nałożyli 6 mandatów karnych i zastosowali 19 pouczeń.
Pisz
Na jeziorze Bełdany policyjni wodniacy z Pisza zatrzymali do kontroli skuter wodny, którego sternikiem był 31-letni mieszkaniec Warszawy. Lekkomyślny turysta miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem.
Mrągowo
Przed sądem odpowie też 32-latek, którego do kontroli zatrzymali na jez. Tałty policjanci z Mrągowa. Funkcjonariusze podczas długiego weekendu ponownie wykorzystali do działań drona.
Z góry wypatrzyli sternika łodzi, który wzbudził ich podejrzenia. Wodny patrol podjął kontrolę na wodzie i wtedy okazało się, że 32-latek miał prawie promil alkoholu w organizmie.
Tylko tego dnia, podczas służby z wykorzystaniem drona, mrągowscy wodniacy skontrolowali 22 jednostki pływające, ujawnili 22 wykroczenia, które w 21 dwudziestu jeden przepadkach zakończyły się nałożeniem mandatu karnego, a w 1 przypadku pouczeniem. Mandaty karne zostały nałożone przede wszystkim za niestosowanie się do znaków żeglugowych zakazu wytwarzania fali oraz braku wymaganych dokumentów podczas kontroli.
W sobotę (17.08.2024 r.) oficer dyżurny mrągowskiej Policji został poinformowany o tym, że na stacji paliw w Mikołajkach na Jeziorze Mikołajskim doszło do kolizji dwóch łodzi motorowych. Funkcjonariusze po wysłuchaniu relacji obu sterników biorących udział w zdarzeniu oraz analizie zapisu monitoringu uznali współwinę uczestników. 51-letni sternik również przyznał, że według niego zarówno on popełnił błąd jak i drugi sternik. Natomiast 46-letni sternik nie poczuwał się zupełnie do winy, zachowywał się wobec policjantów arogancko, używał słów wulgarnych oraz lekceważył wezwania, by zachowywał się zgodnie z prawem. Podczas kontroli okazało się również, że nie posiadał przy sobie obowiązkowych dokumentów potwierdzających posiadane uprawnienia sternika motorowodnego oraz dokumentów od łodzi. W związku z powyższym z przeprowadzonej interwencji funkcjonariusze sporządzili kompleksową dokumentację, w której opisali całą zastaną sytuację. Zostanie ona teraz przekazana do sądu, gdzie sąd zadecyduje o rozstrzygnięciu.
Olsztyn
Jak co roku, już od 10 lat, olsztyńscy policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników „Olsztyn Green Festivalu”. Policjanci zabezpieczali drogi dojazdowe do plaży oraz kontrolowali stan trzeźwości kierujących. Funkcjonariusze obecni byli również na wodzie. Policyjni wodniacy czuwali nad bezpieczeństwem wypoczywających na plaży oraz korzystających ze sprzętów wodnych. Funkcjonariusze sprawdzali trzeźwość sterników, ich uprawnienia oraz wyposażenie łodzi. W czwartek około godz. 20:00 policyjni wodniacy otrzymali zgłoszenie o wywróconym skuterze wodnym na jeziorze Ukiel. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Jak się okazało, skuterem płynęły 3 kobiety. Kierującą była 27-latka. Badanie na zawartość alkoholu w jej organizmie wykazało ponad 1 promil. Policjanci sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. 27-latka odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie zagrożenia w ruchu wodnym.
Elbląg
Niestety w długi weekend doszło do jednego nieszczęśliwego zdarzenia, które zakończyło się utonięciem. W powiecie elbląskim w piątek utonęła 32-latka. Ciało kobiety zostało znalezione w stawie na terenie prywatnej posesji, niedługo po tym jak wyszła na spacer z psem.
Do końca sezonu wodnego zostało jeszcze kilka tygodni, a prognozy pogody wskazują, że to wciąż może być czas sprzyjający wypoczynkowi i rekreacji na wodzie. Wszyscy zadbajmy o ty, by ten czas minął bez groźnych zdarzeń na akwenach. Przypominamy o tym, by korzystać z kapoków podczas wypływania na jeziora i nie łączyć wypoczynku na wodzie z alkoholem. Darujmy sobie brawurę i w spokoju cieszmy się aurą warmińsko-mazurskich jezior.