Projekt impresjonistyczny miał mieć większy rozmach, skończyło się na malowaniu w stylu Van Gogha dla mniejszej grupki uczniów i mieszkańców. Malowanie w stylu mistrza iławskiego Jezioraka, to tylko część działań jakie odbywały się w ramach projektów i wymiany młodzieży miast partnerskich Iławy i Tholen.
- Młodzież z iławskiej SP3 realizowała projekt edukacyjno-integracyjny wymiany młodzieży Iława-Tholen 715 lat na płótnie, a młodzież pod okiem Agaty Topolewskiej na zajęciach przez wakacje przygotowywała się do tego pleneru - mówi Beata Furmanek z Wydziału Komunikacji Społecznej UM Iława.
Ten projekt ma inspirować artystycznie. Tak się składa, że w tym roku wyjątkowo nie ma kolejnej edycji Pikniku Inspiracji - projektu, który ma inspirować dzieci i młodzież przez doświadczanie nowych dziedzin nauki i sztuki. Ten projekt, choć w pewnym stopniu musi wynagrodzić brak imprezy - mówili na wernisażu organizatorzy.
- Młodzież doświadczyła szczególnie lockdown'u ale cieszy fakt, że mimo niego udało się ten projekt, choć nie w pełnej formie, to zrealizować - mówi Piotr Bryl, koordynator projektu z SP3. - Pomysł narodził się rok temu, przy okazji wizyty Fundacji Iława-Tholen w Iławie. Chcieliśmy, by młodzież Iławy z SP3 oraz Tholen z Calvin College mogła się lepiej poznać przy malarstwie impresjonistycznym, w tym malarzy niderlandzkich. Od stycznia prowadziliśmy przygotowania, tydzień przed tym plenerem miał być szeregiem mniejszych wydarzeń, nie odbyły się ale z nich nie rezygnujemy. Mamy nadzieję, że uda się je zorganizować np. wiosną przyszłego roku - mówi nauczyciel z SP3.
Posłuchaj jak było na wernisażu kończącym projekty, mówią Beata Furmanek, Piotr Bryl, Agata Topolewska oraz Natalia Śliwińska: