Narodowe Czytanie 2024

i

Autor: Konrad Filip Komarnicki/KPRP Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 2024

Poczytaj lub posłuchaj Juliusza Słowackiego w Iławie

2024-09-06 11:09

Narodowe czytanie, to coroczna inicjatywa pary prezydenckiej, która jednoczy Polaków od 2012 roku na czytaniu znanych dzieł polskich pisarzy w miejscach publicznych. Rok temu na tapecie było Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, w tym roku to Kordian Juliusza Słowackiego.

Podczas tegorocznej odsłony akcji odbędzie się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana.

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda. - Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Kordian Juliusza Słowackiego zostanie przeczytany w ramach akcji Narodowe Czytanie w sobotę 7 września 2024 roku. 

Dołącz do Narodowego Czytania w Iławie

- Wielkie dzieło epoki romantyzmu, w tym roku czytać będą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Po raz pierwszy dołączy do nas młodzież z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie. Będą czytać również dorośli. Na miejscu będziemy mieli egzemplarze Kordiana, zachęcamy wszystkich, by przyszli i spróbowali swych sił w akcji - mówi Grażyna Mech z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie.

Narodowe Czytanie 2024 w Iławie rozpocznie się w sobotę (7 września) o godz. 10:00 w Galerii Jazzowej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Quiz: My podajemy regionalny przysmak, ty zgadujesz skąd pochodzi! Jesteś smakoszem polskich specjałów?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Paprykarz Szczeciński